Pages Navigation Menu

Ćwiczenia i dieta

Suche igłowanie – na czym polega?

Suche igłowanie – na czym polega?

Igła zasadniczo będzie się kojarzyć z zastrzykiem, z czymś mało przyjemnym. Jednakże jeśli mówimy o igle, a konkretnie to o igłowaniu, to będziemy również mieli na myśli jeden z zabiegów rehabilitacyjnych, który w dobie współczesnej jest coraz bardziej popularny.  Konkretnie rzecz ujmując mowa jest o tak zwanym suchym igłowaniu. W szczególności mowa jest o zabiegu, w którym wykorzystywane są specjalistyczne igły. Tymi igłami nakłuwane są określone punkty na ciele człowieka, które nazywane są inaczej punktami spustowymi.

Wrażliwe punkty ciała

Owe punkty spustowe są umiejscowione w rejonie pasm mięśniowo- powięziowych, a tym samym mowa jest o dosyć wrażliwych punktach. Tkliwość tychże punktów jest bardzo wysoka, co z kolei ma swoje przełożenie na bardzo spore dolegliwości bólowe. Punkty spustowe na ciele człowieka mogą występować również w innych rejonach, w innych miejscach na ludzkim ciele. Między innymi mogą być one związane z tkanką tłuszczową, torebkami przy stawach czy też przy więzadłach. Oczywiście powstaje całkiem słuszne pytanie dotyczące tego, dlaczego w ogóle te punkty na ludzkim ciele powstają? Powodów tego może być bardzo wiele. Między innymi do tychże przyczyn zaliczymy nadmierne przeciążenie struktur mięśniowych, występowanie zmian zwyrodnieniowych w stawach człowieka, schorzenia jakichś narządów wewnętrznych, zaburzenia pracy narządów wewnętrznych, napięcie układu nerwowego, długotrwały stres, zabiegi operacyjne, przebyte urazy, stosowanie niewłaściwej diety, w tym takiej, w której mamy zbyt małą ilość potasu oraz magnezu. Jeśli mamy do czynienia z powstaniem punktów spustowych, to przede wszystkim generuje to ból. Poza nim symptomem tego zjawiska może być także ograniczenie ruchomości stawów.

Czym jest suche iglowanie?

Suche igłowanie jest zabiegiem rehabilitacyjnym w głównej mierze stosowanym właśnie w obliczu występowania punktów spustowych, ale nic tak naprawdę nie stoi na przeszkodzie, aby można było ów zabieg także zastosować w odniesieniu do innych schorzeń. Wracając jednakże do konkretnych sytuacji, w których tenże zabieg będzie stosowany, wskażemy chociażby na stan zapalny rozcięgna podeszwowego stopy, zespół ciasnoty podbarkowej, zespół barku bolesnego, łokieć tenisisty, zespół cieśni nadgarstka, przy mobilizacji blizn pooperacyjnych, przy napięciowym bólu głowy, Przy kolanie biegacza jak również przy sytuacji przypominające rwę kulszową.

Ważne jest także to, że zabieg suchego igłowania nie jest wskazany w każdej sytuacji i w odniesieniu do każdego człowieka. Istnieją bowiem pewne przeciwwskazania, które wykluczają możliwość zastosowania suchego igłowania. Na pewno taką sytuacją są różnego rodzaju choroby psychiczne, na pewno należy wskazać na stany zapalne i infekcje skórne, obecność guzów, cyst, zmian skórnych. Bezpośrednio przed wykonaniem takiego zabiegu nie należy również przyjmować jakichkolwiek środków przeciwbólowych. Na pewno jednakże należy podkreślić to, że mamy tutaj do czynienia z bardzo skutecznym zabiegiem pozwalającym zapomnieć na długo o dolegliwościach bólowych.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *