Pages Navigation Menu

Ćwiczenia i dieta

Czy po pobraniu krwi można ćwiczyć?

Czy po pobraniu krwi można ćwiczyć?

Oddawanie krwi to jedna z najszlachetniejszych rzeczy, jakie człowiek może zrobić dla drugiego człowieka. Ogólnym warunkiem, aby ktoś został krwiodawcą, jest bardzo dobry stan zdrowia, tak aby zarówno dawca, jak i biorca krwi byli maksymalnie chronieni.

Osoby ćwiczące i uprawiające sport to w większości bardzo zdrowi ludzie w dobrej kondycji, a zatem idealnie nadający do roli dawcy krwi. Jest jednak kilka powodów, dla których postanowiliśmy napisać coś na ten temat – od wątpliwości, jak oddanie krwi wpłynie na nasz organizm, po pytanie, kiedy wrócić do treningów i jak najlepiej zregenerować się po oddaniu krwi.

Zobacz również: Honorowy dawca krwi

Dlaczego osoby ćwiczące powinny zachować ostrożność podczas oddawania krwi?

Zaleca się w dniu oddania swojej krwi zrobić sobie przerwę w treningu i dobrze się nawodnić, tak aby organizm mógł zrekompensować utraconą objętość krwi, a przez kolejne 2-3 tygodnie zmniejszyć intensywność treningu i unikać poważnych ćwiczeń. W tym okresie najważniejsze jest, aby kierować się własnymi odczuciami, a nie czasem na zegarku, czy stoperze. Lżejszy trening nie jest zabroniony, ale dodatkowe przemęczanie się w postaci np. wyścigów i bardzo długich sesji treningowych tylko wydłuży czas regeneracji.

Chociaż 450 ml krwi to mniej niż 10% całkowitej objętości krwi w organizmie, dla aktywnego sportowca taka ilość może prowadzić do zauważalnej różnicy w wydolności, zwłaszcza jeśli chodzi o sporty aerobowe, takie jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie itp. Bezpośrednio po oddaniu krwi nasz organizm musi zrekompensować utraconą objętość krwi, aby utrzymać dobre ciśnienie i zaopatrzenie tkanek w tlen. Sposób, w jaki to robi, polega na zatrzymywaniu wody w naczyniach krwionośnych, co oznacza, że krew staje się cieńsza, a wartość hemoglobiny spada.

Komórki krwi, zwłaszcza te czerwone, czyli erytrocyty, potrzebują do 60 dni na pełną wymianę. Erytrocyty i znajdująca się w nich hemoglobina odpowiadają za transport tlenu do naszych mięśni, a ich niedobór jest powodem, dla którego po oddaniu krwi może wystąpić zmęczenie podczas treningu i ogólnie spadek sprawności.

Ponadto należy zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę, aby uzyskać wystarczającą ilość żelaza, ponieważ jest ono niezbędne do tworzenia nowych komórek krwi. Najlepszym źródłem jest czerwone mięso, ale także warzywa, takie jak buraki, rośliny strączkowe itp. Do zbilansowanej diety można dodawać multiwitaminy z dodatkowym żelazem. Wszystkie osoby, które są podatne na rozwój anemii, powinny rozważyć oddanie osocza lub płytek krwi, gdzie erytrocyty nie są tracone.

Zobacz również: Krwiomocz – zagrożenia

W takim razie, kiedy jest najlepszy czas na oddanie krwi? Ogólnie rzecz biorąc, każdy czas jest odpowiedni na oddanie krwi, ponieważ bardzo często jej brakuje. Jednak patrząc z perspektywy aktywnych sportowców i wszystkich oddających się regularnie treningom, krew najlepiej oddać w okresie zmniejszonej intensywności swoich treningów. W tym czasie organizm najlepiej się regeneruje, a utrata krwi nie wpłynie na wyniki. Ważną rekomendacją dla kobiet jest, żeby lepiej oddać krew przed lub po menstruacji, aby nie stracić dodatkowych ilości swojej krwi. Zapasy własnej grupy krwi można monitorować w specjalnym banku krwi.

Jak wygląda w praktyce oddawanie krwi?

Krew może oddać każda osoba zdrowa, w wieku od 18 do 65 lat, ważąca powyżej 55 kilogramów, z prawidłowym ciśnieniem tętniczym i tętnem oraz z dobrą morfologią krwi (hemoglobina u mężczyzn powyżej 135 g/L, u kobiet 125 g/L). Potencjalny dawca przed oddaniem swojej krwi musi odpowiedzieć na kilka pytań związanych z przebytymi dawniej chorobami oraz przejść badania lekarskie (ciśnienie i pomiar hemoglobiny).

Dopiero wtedy, jeśli wszystko jest w porządku, można rozpocząć pobieranie krwi przez żyłę na ramieniu i pobrać dawkę 450 ml swojej krwi. Poza krwią pełną (osocze i komórki krwi) można oddawać tylko płytki krwi lub osocze (płynna część krwi bez krwinek). Ponadto pobierane są dwie dodatkowe probówki krwi, jedna w celu określenia grupy krwi, a druga w celu zbadania chorób, które mogą być przenoszone przez krew (zapalenie wątroby typu B i C, HIV, kiła).

Sam zabieg pobierania krwi trwa około dziesięciu minut. Zdrowa osoba może oddać krew 4 razy w roku (kobiety 3 razy), a jeśli oddaje się tylko płytki krwi lub osocze, liczba ta wzrasta do 12 razy w przypadku płytek krwi i 25 razy w przypadku osocza.

Zobacz również: W jaki sposób kontrolować sen we własnym domu?

Podsumowanie

Osoby, które regularnie ćwiczą i uprawiają sport oraz chcą komuś pomóc poprzez oddanie swojej krwi, powinny po tym fakcie zmniejszyć intensywność swoich treningów oraz zadbać o dietę bogatą w żelazo. Dzięki temu zregenerują swój organizm, który utracił dość spore ilości krwi, aby znów móc ćwiczyć z pełnym oddaniem.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *