Spanie z mokrymi włosami a przeziębienie
Kąpiel przed pójściem spać to rytuał, jednakże zastanówmy się czy często kładziemy się spać z mokrymi włosami? Jeśli jest to twój wieczorny rytuał, z całą pewnością nie jest to zdrowe dla Twoich włosów, a nawet organizmu. Jak twierdzą najlepsi fryzjerzy nie tylko kładąc się z mokrymi nie tylko staną się one słabe i rozdwojone, rano będziesz mieć problem z ich rozczesaniem, ale nawet możesz się przeziębić.
Jak spanie z mokrymi włosami odbija się na ich wyglądzie?
Spanie z mokrymi włosami przede wszystkim przynosi wielką niekorzyść dla wyglądu twoich włosów. Nie wysuszenie włosów przed snem oczywiście nie spowoduje, że w kilka nocy natychmiast uszkodzone zostaną mieszki włosowe i ich trzon, włosy złamią się i staną znacznie słabsze. Jednakże kiedy regularnie śpimy z mokrymi włosami powyższa sytuacja po pewnym czasie będzie mieć miejsce. Włosy staną się o wiele słabsze a przez to łatwiejsze do uszkodzenia. Dzieje się tak dlatego, że wilgotne włosy są znacznie słabsze i giętkie.
Spanie w mokrych włosach nie powoduje natychmiastowego uszkodzenia mieszków włosowych lub trzonu, ale może doprowadzić do złamania włosów, ponieważ wilgotne są najsłabsze, dzięki czemu stają się bardziej giętkie i łatwiejsze do uszkodzenia. Dodatkowo, istnieją większe szanse na objawy przeziębienia niż u osób, które suszą włosy przed snem. Uszkodzenie i zniszczenie włosów to nie jedyna konsekwencja snu z mokrymi włosami. Jak przekonują specjaliści, taka sytuacja może doprowadzić nas także do przeziębienia.
Mokre włosy a przeziębienie
Czy faktycznie możemy przeziębić się śpiąc z mokrymi włosami? Jest to realne zwłaszcza kiedy śpimy przy otwartym oknie. Dzieje się tak dlatego, że przeziębienie zależeć może od spania w mokrych włosach, ponieważ organizm reaguje na zimo. Powietrze, które dopływa do pokoju z zewnątrz, także wychładza nasz organizm, kiedy mamy mokre włosy. Pomimo tego przekonania, musimy być ostrożni z oceną, albowiem naukowcy uważają także, że przeziębienie jest wirusem, przez co temperatura nie ma wpływu na jego wystąpienie. W tym kierunku specjaliści i medycy przeprowadzili bardzo wiele badań. Dzięki temu sprawdzono jaki wpływ ma temperatura na zapadnięcie na przeziębienie. Niestety jak do tej pory nie jest to jednoznaczne. Jedna z najbardziej prawdopodobnych teorii mówi, iż kiedy śpimy z mokrymi włosami, ciało osiąga nieco niższą temperaturę. Tym samym naczynia krwionośne zwężają się, a białe krwinki nie mogą się przedostać aby zwalczać skutecznie wirusy. Co prawda nie ma badań które zostałyby potwierdzone, że spanie z mokrymi włosami, zwłaszcza przy otwartym oknie zwiększa możliwość zachorowania, mimo to jednak o wiele bezpieczniej jest spać z włosami suchymi. Nie tylko unikniemy uciążliwego przeziębienia, ale także nasze włosy będą zdrowsze i piękniejsze.
Negatywne skutki spania z mokrymi włosami to przede wszystkim:
• Rozdwojone końcówki
Włosy mokre są osłabione, dlatego po pewnym czasie zauważamy, że końcówki włosów są rozdwojone. Dodatkowo włosy są szorstkie, matowe i łamliwe.
• Infekcje i bakterie
Oczywiście każdy z nas regularnie zmienia pościel, jednakże pojawienie się na niej bakterii i innych zanieczyszczeń jest nieuniknione. Mokre włosy powodują, że pościel staje się idealnym miejscem dla zarazków i infekcji, dlatego też aby uniknąć problemów, warto wysuszyć włosy przed pójściem spać.
• Ból głowy i choroby
Mokre włosy podczas snu mogą skutkować bólem głowy, a nawet atakiem migreny. Dodatkowo zwiększamy szansę że zapadniemy na przeziębienie.
Komfortowy i zdrowy sen
Noc to czas kiedy odpoczywamy, relaksujemy się i regenerujemy cały organizm. Przeszkadzać nam w tym mogą nie tylko mokre włosy, ale także niewłaściwie dobrana poduszka. Obecnie specjaliści polecają aby naszym conocnym towarzyszem snu, stała się poduszka ortopedyczna. Jest ona odpowiednio ukształtowana, dlatego też idealnie podtrzymuje głowę i szyję, co sprawia, że rano czujemy się w pełni wypoczęci. Poduszka ortopedyczna może być stosowana nie tylko profilaktycznie, aby zapobiec kłopotom ze snem, ale także w chwili, kiedy borykamy się z bólem i innymi problemami kręgosłupa.