Pages Navigation Menu

Ćwiczenia i dieta

Spanie w zimie przy otwartym oknie, a przeziębienie

Spanie w zimie przy otwartym oknie, a przeziębienie

Sen ma bardzo istotne znaczenie dla całokształtu ludzkiego zdrowia. Aby móc mówić o zdrowym śnie, należy wskazać nie tylko na odpowiednią ilość godzin przeznaczonych na niego, nie tylko na właściwą jakość materaca oraz poduszek, ale również na odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym człowiek śpi. Bardzo ważne jest to, aby owa temperatura nie była zbyt wysoka ani też zbyt niska. Jeśli bowiem jest zbyt wysoka, to ze względu na suchość powietrza człowiek może mieć problemy z bólem gardła, z prawidłowym nawilżeniem śluzówki nosa, z dobrym samopoczuciem. Zbyt niska temperatura w sypialni z kolei powoduje, że może dochodzić do wychłodzenia organizmu, co też wiąże się z częstym budzeniem się w nocy i obniżeniem jakości samego snu. Czy spanie przy otwartym oknie ma zatem sens i czy w tej sytuacji jest to dobre rozwiązanie?

Zalety wynikające ze snu przy otwartym oknie

W zasadzie to można wyróżnić dwa typy osób, dwa typy ich upodobań związanych ze snem. Są osoby, które od dziecka lubią ciepło i tym samym nie lubią otwierać okien do snu. Są osoby, które jednakże mają wprost przeciwne upodobania i te osoby zazwyczaj otwierają okna przed snem. Spanie przy otwartym oknie ma kilka istotnych zalet, wśród których można wskazać chociażby na:

  • możliwość hartowania się
  • lepsza jakość snu ze względu na lepszą cyrkulację powietrza w sypialni
  • lepsza jakość regeneracji organizmu poprzez sen

A co z zimą?

Nawet jeśli ktoś lubi spać przy otwartym oknie, to mimo wszystko okres zimowy nie jest najlepszym czasem na to, aby tenże zwyczaj kultywować. Przede wszystkim bowiem bardzo niskie temperatury, które będą notowane w pomieszczeniu z otwartym oknem, mogą przyczynić się do obniżenia odporności człowieka. Po prostu może dojść do wychłodzenia organizmu, a tym samym do wystąpienia przeziębienia czy też innego rodzaju infekcji. Oczywiście nawet zimą należy zadbać o to, aby pomieszczenie, w którym śpimy, było odpowiednio przewietrzone. To bardzo mocno wpływa na lepszą jakość samego snu. Najlepszą temperaturą do spania, przy której nie ma większego ryzyka wychłodzenia organizmu jest ta oscylująca pomiędzy 15 i18 stopni. W okresie zimowym przed pójściem spać warto jest wziąć ciepły prysznic, napić się gorącego kakao. Warto także nie stosować grubych pierzyn, które spowodują, że człowiek nadmiernie się będzie pocił. W tym względzie warto postawić na kołdrę, na którą nałożymy koc. Ponadto też istotne jest to, aby założyć na siebie piżamę z flaneli oraz skarpetki na nogi. To uchroni nasz organizm przed wyziębieniem.

Spanie w okresie zimowym przy otwartym oknie nie jest bezpośrednio wskazane. Oczywiście wiele zależy od temperatury panującej za oknem, aczkolwiek jeśli mamy do czynienia z temperaturą ujemną, to raczej nie należy w sypialni otwierać okien na całą noc, ale wystarczy, że przed pójściem spać dobrze to pomieszczenie przewietrzymy. To powinno w sposób zdecydowany spowodować, że będziemy mogli mówić o odpowiednim komforcie snu. To element, który pomoże bardziej cieszyć się życiem.

Warto przeczytać również: Największe zalety korzystania z poduszek ortopedycznych

Poprawienie komfortu snu

Skoro już wypłynął temat komfortu podczas snu, warto przyjrzeć się bliżej jakości produktów, na których śpimy. Jakakolwiek poduszka i mało przemyślany materac mogą jedynie przyczynić się do pogłębienia problemów zdrowotnych. A dobry i wygodny sen ma kluczowe znaczenie dla naszego organizmu, który podczas snu się relaksuje, regeneruje i ładuje energią na kolejny dzień. Zarówno materace, jak i poduszki ortopedyczne do spania możesz wybrać z pomocą fizjoterapeuty. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Wybór materaca i poduszki

Materace i poduszki ortopedyczne do spania powinny być wyposażeniem obowiązkowym w każdym domu. Słowo “ortopedyczne” nie oznacza, że musisz mieć problemy ze zdrowiem, aby móc z nich korzystać. Wręcz przeciwnie – spanie na poduszkach ortopedycznych pomoże Ci uniknąć kłopotów z kręgosłupem. Kluczem jest wybór odpowiedniego materaca i poduszki. Zawsze sprawdź ich twardość i rodzaj materiału z jakiego są wykonane. Wymiary i kształt też są bardzo ważne. Im więcej elementów weźmiesz pod uwagę, tym lepiej dopasujesz wyposażenie sypialni do swoich indywidualnych preferencji.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *