Pages Navigation Menu

Ćwiczenia i dieta

Klasyczna forma pilatesu

Klasyczna forma pilatesu

Pilates jest współcześnie uznawany za jedną z tych form ćwiczeń, która pozwala  na uzyskiwanie bardzo wielu pozytywnych efektów. Poza tym też są to ćwiczenia przeznaczone niemalże dla każdego bez żadnego wyjątku. Na zajęciach pilates mamy obecne osoby niedoświadczone, po różnych kontuzjach, mamy obecnych mężczyzn, kobiety, osoby starsze jak i te całkiem młode.

Pilates świetnie się sprawdzają w odniesieniu do osób borykających się z bólami pleców. Dzięki nim bowiem można mówić o wzmocnieniu gorsetu mięśniowego, a więc mięśni głębokich. Przy tym wszystkim można także wskazać na realizację innych istotnych celów jak:

– uzyskanie równowagi psychicznej

– szybsza regeneracja, rehabilitacja

– uzyskanie lepszej sylwetki ciała, prawidłowej postawy ciała

To wszystko sprawia, że po ćwiczenia pilates sięga coraz większa grupa osób

Sięgając do korzeni

Mówiąc o pilates, należy sięgnąć do korzeni, czyli do systemu, który de facto został stworzony jeszcze w pierwszej połowie XX wieku przez Josepha oraz Clarę Pilates. Ich podstawowym celem było stworzenie czegoś, co pozwoliłoby na przywrócenie zdrowia fizycznego w stosunkowo krótkim czasie oraz na utrzymanie tego zdrowia, utrzymanie zdrowej, prawidłowej sylwetki ciała. Tym samym powstał pewien system, który miał na celu jak największą kontrolę swojego organizmu zarówno w jego wymiarze cielesnym jak i umysłowym. System ćwiczeń pozwalał na podtrzymanie gibkości ciała oraz na znacznym zwiększeniu jego elastyczności. Jednocześnie też Joseph Pilates wspominał o czymś takim jak Power House, czyli o wzmocnieniu mięśni tułowia. W ten sposób narodziło się pojęcie kontrologii.

Czy pojęcie kontrologii odpowiada klasycznym ćwiczeniom?

Jedno z istotniejszych pytań czy oba pojęcia mogą być stosowane zamiennie? Na przestrzeni lat na ćwiczeniach pilates pojawiało się coraz więcej ludzi z różnych środowisk, o zróżnicowanej budowie ciała, o zróżnicowanej kondycji. Tym samym owe ćwiczenia musiały być nieco modyfikowane, dostosowywane do możliwości poszczególnych grup osób. Owe modyfikacje dotyczyły nie tylko systemu ćwiczeń, ale równocześnie także były związane z urządzeniami stosowanymi na zajęciach. Kontrologia jest systemem ćwiczeń, który został stworzony przez Josepha Pilatesa. Natomiast jeśli mówimy o klasycznym pilatesie, który dzisiaj jest pojęciem dosyć popularnym, to w jego podstawowych założeniach chodzi o odwzorowanie tego, na czym bazował założyciel tego systemu. Tutaj również należy podkreślić, że istotą jest zbliżenie założeń związanych z systemem ćwiczeń jak i ze stosowanymi urządzeniami.

Ćwiczenia pilates nie zawsze przebiegają w ścisłym połączeniu z pierwotnymi zasadami. Wynika to jednak z takiego zapotrzebowania. W odniesieniu do klasycznego pilatesu w sposób zdecydowany chodzi o to, aby wypełnić podstawowe założenia programowe oraz techniczne, które były nakreślone przez Josepha Pilatesa. Można tutaj pozwolić sobie na pewne odstępstwa, lecz nie powinny być one zbyt duże, nie mogą być rażące.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *