Pages Navigation Menu

Ćwiczenia i dieta

Dieta o niskim indeksie glikemicznym

Dieta o niskim indeksie glikemicznym

Głównym założeniem diety o niskim indeksie glikemicznym (IG) jest odpowiednie komponowanie składników każdego posiłku. Dbałość o szczegóły przy doborze poszczególnych elementów przygotowywanego ma duże znaczenie, ponieważ musimy dbać by po jedzeniu zmiany poziomu glukozy we krwi były jak najmniejsze. Ta wersja programu żywieniowego jest przeznaczona dla osób, które powinny zwracać uwagę na poziom glukozy w swoim organizmie. Każdy pojedynczy produkt wpływa na wydzielanie się insuliny. Zbyt wysoki stężenie cukru we krwi jest przyczyną odkładania się tkanki tłuszczowej, a w konsekwencji prowadzić może do hiperglikemii czy cukrzycy, która jest już zaliczana do chorób cywilizacyjnych.

Czym właściwie jest indeks glikemiczny?

Indeks określa wzrost stężenia glukozy we krwi po spożyciu danego produktu. Warto pamiętać, że każdy posiłek wpływa na nasz organizm odmiennie. Wartość IG jest o wiele lepszym wyznacznikiem niż kalorię, czy węglowodany. Wszystkie produkty spożywcze zostały zebrane w tabelach z indeksem glikemicznym. Dzięki nim komponowanie zdrowych posiłków stało się łatwiejsze, a przede wszystkim mniej stresujące. Wybieranie ulubionych składników z tabeli i komponowanie z nich zdrowych posiłków jest bardzo istotne, szczególnie dla osób narażonych na cukrzycę typu drugiego, choroby serca, miażdżycę, itp.

Na jakich składnikach budować swój jadłospis?

Do codziennej diety należy wprowadzić przede wszystkim produkty o niskim indeksie glikemicznym – poniżej 50. Należą do nich zielone warzywa, pomarańcze, grejfruty, pomidory, cebula, surowa marchewka, a także ryby czy owoce morza. Te produkty są wolno absorbowane przez układ pokarmowy i pozwalają zachować uczucie sytości na dłużej. Wysoki indeks glikemiczny mają m.in. piwo, skrobia modyfikowana, pieczone ziemniaki, pieczywo z białej mąki oraz płatki kukurydziane. Dla lepszego stanu zdrowia należy ograniczyć lub całkowicie zrezygnować ze spożycia tego rodzaju posiłków. Warto szczegółowo zapoznać się z tabelami indeksu glikemicznego produktów, by wybierać tylko najbardziej wartościowe, bogate w witaminy i minerały składniki.

Dietą o niskim indeksie glikemicznym jest również idealnym sposobem odżywiania dla osób, którym zależy na skutecznej, a przede wszystkim zdrowej, diecie redukcyjnej. Podczas pierwszych zmagań z nowym sposobem odżywiania warto skonsultować się ze specjalistami, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości. Przykładowo grono profesjonalistów Nutridieta doradzi, a także dopasuje indywidualny jadłospis zgodny z Twoimi preferencjami i smakami.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *