Pages Navigation Menu

Ćwiczenia i dieta

Czy niemowlę może spać przy otwartym oknie?

Czy niemowlę może spać przy otwartym oknie?

W życiu niemowlęcia sen pełni bardzo ważną funkcję. Jest on niezbędny nie tylko do odpoczynku i regeneracji malutkiego organizmu, ale również stwarza warunki niezbędne do jego rozwoju. W czasie snu wytwarzany jest hormon wzrostu, mnożą się komórki ciała i mózgu oraz produkowane są białe krwinki, które odpowiadają za walkę z infekcjami organizmu. Mózg małego dziecka w czasie snu intensywnie pracuje tworząc między neuronami coraz to nowsze połączenia. Aby wspierać ten niezwykle ważny proces warto zadbać o jak najbardziej sprzyjające warunki do snu. Jednak dla wielu rodziców to zadanie wcale nie jest tak łatwe jak mogłoby się wydawać. Pozostaje wiele pytań i kwestii spornych dotyczących snu maluchów, na które postaramy się odpowiedzieć w tym artkule.

Zobacz również: Spanie w zimie przy otwartym oknie, a przeziębienie

Temperatura w sypialni a sen niemowlaka

Temperatura panująca w sypialni w znaczny sposób warunkuje sen niemowlaka. Naukowcy są zdania, że biorąc pod uwagę dziecko ubrane w piżamkę, temperatura w sypialni powinna oscylować w przedziale pomiędzy 16 a 19 stopni Celsjusza. Ten przedział może się wydawać skrajnie niski, jednak pewne jest, że temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza nie sprzyjają zdrowemu spaniu. Wysoka temperatura w pomieszczeniu  negatywnie wpływa na jakość snu – staje się on płytki a niemowlę może borykać się z problemami z zasypianiem. Mało tego! Udowodniono, że zbyt wysoka temperatura w  sypialni małego dziecka zwiększa ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej.

Zobacz również: Spanie z mokrymi włosami a przeziębienie

Czy niemowlę może spać przy otwartym oknie?

Warunek utrzymania optymalnej temperatury w sypialni niemowlaka ciężko wypełnić szczególnie latem. Niejednokrotnie, pomimo że na zewnątrz upał już zelżał, w pomieszczeniu w dalszym ciągu jest gorąco.

Rodzice często nie wiedzą, czy w takiej sytuacji mogą pozostawić w sypialni malucha otwarte okno na noc. Śpieszymy z pomocą!

Jak się okazuje uchylenie okna w sypialni malucha będzie jak najbardziej słusznym krokiem w przypadku panującej w domu wysokiej temperatury.

Należy jednak pamiętać, by powietrze wpadające z zewnątrz nie było skierowane bezpośrednio na dziecko. Ustawienie łóżeczka z dala od okna sprawi, że bez ryzyka przeziębienia będzie można wpuścić świeże powietrze do środka również w nocy.

Zobacz również: W jakie pozycji spać podczas kaszlu?

Inne patenty na zdrowy sen malucha w lecie

Otworzenie okna w razie upałów to pierwsza z czynności, jakie mogą przyjść rodzicowi do głowy. Co więcej można zrobić, aby dziecku spało się lepiej?

Już w ciągu dnia należy pomyśleć o nadchodzącej nocy. W razie upałów zaleca się zasłonięcie okien, tak  by uniknąć nagrzania pomieszczenia. Można do tego wykorzystać np. koc termiczny zawieszony na ramach okiennych. Sprawdzi się on w tej roli doskonale, bowiem odbija promienie słoneczne.

Ponadto, prócz otwierania okna na noc warto pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia. Na 15 minut przed snem zróbmy w sypialni malucha przeciąg. Pamiętajmy tylko, by dziecka nie było wówczas w pokoju.

Koniecznie dostosujmy ubiór dziecka do panującej temperatury. W przypadku upałów wystarczające będą same body a funkcję kołdry zastąpi cieniutka pieluszka. Jeśli obawiasz się, że dziecko zmarznie sprawdź temperaturę na jego karku. Nie powinnaś sugerować się chłodnymi rączkami czy stopami, gdyż dla malucha to norma, bowiem jego system regulacji temperatury nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięty.

Gdy wszystkie powyższe sposoby na niewiele się zdają, możesz pokusić się o zakup klimatyzatora. To urządzenie pomoże ci utrzymać zaplanowaną temperaturę w sypialni.

Świadomość, że przegrzewanie malucha w nocy ma negatywny wpływ na jego zdrowie, może być krokiem do zmian w kwestii organizacji nocnego odpoczynku malucha. Już kilka prostych nawyków jak spanie przy otwarty oknie czy wietrzenie pomieszczenia przed snem może pozytywnie wpłynąć na sen Twojej pociechy!

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *