Alergia wziewna – zapobieganie i leczenie

Testów alergicznych nie trzeba wykonywać, jeśli nic niepokojącego się nie dzieje. Jednakże jeśli mamy do czynienia z nadmiernym kichaniem w okresie od wiosny do jesieni, łzawieniem oczu, nieżytem nosa niespowodowanym infekcją, to wówczas wykonanie stosownych testów jest wskazane. Bardzo proste skórne testy pozwolą odpowiedzieć na pytanie czy mamy do czynienia z alergią, czy też przyczyn naszych problemów należy szukać w innym miejscu. Jednakże owe objawy prawie jednoznacznie wskazują na alergię wziewną.
Co jest przyczyną alergii?
Przyczyną alergii są pyłki roślin. Leczenie nie zawsze jest w pełni skuteczne, ale należy je podejmować. Istotnym elementem, istotnym faktem jest to, że objawy alergii samoistnie nie zanikną, a wręcz przeciwnie, będą się pogłębiać. W pewnym momencie będą utrudniać codzienne funkcjonowanie i mogą przerodzić się w astmę oskrzelową. Dlaczego pojawia się alergia? Podstawową przyczyną jest zanieczyszczenie powietrza, które powoduje obniżenie sprawności układu immunologicznego. To przekłada się na większy dostęp do organizmu różnych pyłków roślin, a więc alergenów. Błona śluzowa nosa jest bardziej narażona na ich wnikanie, a tym samym mamy do czynienia wówczas z alergią wziewną.
Leczenie alergii jest długotrwałe, ale w wielu przypadkach jest jak najbardziej skuteczne. Przyjmowanie szczepionek jest obwarowane pewnymi warunkami, których należy przestrzegać. Oprócz owych szczepionek w sposób doraźny należy przyjmować leki, które będą łagodzić objawy i będą powodować, że można na co dzień funkcjonować. Bezwzględnie jednak alergii nie wolno lekceważyć.