Pages Navigation Menu

Ćwiczenia i dieta

Nagła zmiana wagi i zmęczenie? Pomyśl o USG tarczycy!

Nagła zmiana wagi i zmęczenie? Pomyśl o USG tarczycy!

Tarczyca jest bardzo małym i niepozornym gruczołem, ale od czasu do czasu potrafi sprawiać problemy, które są wprost odwrotnie proporcjonalne do jej wielkości. I choć nie zawsze można samemu dostrzec widoczne zmiany w jej rozmiarze, to trzeba pamiętać o tym, że w żaden sposób nie wyklucza to możliwości choroby – w takiej sytuacji konieczne jest poddanie się badaniu USG tarczycy.

Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego, umiejscowionym płytko pod skórą, w przedniej części szyi, przed tchawicą. Odpowiada ona za wytwarzanie hormonów, które sterują przemianą materii w tkankach i narządach organizmu; mowa tu o trójjodotyroninie (T3), tyroksynie (T4) oraz kalcytoninie (Ct). Produkowane przez tarczycę hormony i ich metabolity są bardzo ważne, bo odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie metabolizmu oraz gospodarkę fosforanowo-wapniową organizmu. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu tarczyca produkuje za dużo albo za mało hormonów w porównaniu do zapotrzebowania naszego organizmu, to szybko zaczynamy odczuwać kolejne niedogodności, m.in.: zmęczenie, zaburzenia snu, tycie lub chudnięcie albo wypadanie włosów.

USG tarczycy a nowotwór

Nasza tarczyca narażona jest na wiele rozmaitych chorób – od nadczynności i niedoczynności, poprzez choroby autoimmunologiczne aż po nowotwór. Z tym ostatnim zmaga się niestety coraz więcej osób, wystarczy spojrzeć na wskaźnik zachorowalności w Polsce – w 2000 roku było to 1193 osób, ale już 10 lat później liczba ta wynosiła aż 2192! Dlatego warto szybko reagować na jakiekolwiek nieprawidłowości. Jedną z najbardziej skutecznych metod wczesnego wykrycia raka tarczycy stanowi USG tarczycy.

Dzięki USG tarczycy można wykryć nawet niewielkie zmiany w strukturze gruczołu, których nie da się w żaden sposób wyczuć za pomocą dotyku. Badanie USG co prawda może nie dać odpowiedzi odnośnie charakteru samej zmiany (łagodna czy złośliwa), niemniej jego wynik pozwala podjąć decyzję odnośnie dalszej diagnostyki. Uwaga: jeśli wynik przeprowadzonego badania nie wykazuje żadnych odchyleń od stanu prawidłowego, to nie ma potrzeby, żeby je powtarzać wcześniej niż po upływie dwóch latach.

USG tarczycy – jak wygląda?

Badanie ultrasonograficzne pozwala ocenić rozmiar, kształt, położenie i strukturę tarczycy, a także umożliwia wykrycie ewentualnych zmian w obrębie tego gruczołu. Dr Elżbieta Michalska z rentgenpoznan.pl, podkreśla że USG tarczycy jest bezbolesne i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania –trzeba jedynie odsłonić szyję oraz zdjąć z niej łańcuszki i inne tego typu ozdoby.

Badanie wykonuje się w pozycji leżącej. Pacjent odchyla głowę; lekarz smaruje jego szyję specjalnym żelem, a następnie przesuwa po niej głowicę aparatu. Na monitorze pokazuje się pełen obraz gruczołu (USG tarczycy wykorzystuje zjawisko odbicia wiązki ultradźwięków od struktur narządów). Wyniki badania USG tarczycy powinny być interpretowane razem z morfologią krwi.

Nie musimy się niczym martwić i panikować, gdyż USG tarczycy to badanie całkowicie bezpieczne, nieinwazyjne i zajmuje około 15-20 minut. Nie istnieją żadne przeciwwskazania związane z jego wykonywaniem. Jedynym warunkiem uzyskania badania bezpłatnie, jest posiadanie skierowania. Na badanie odpłatne nie jest ono wymagane.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *