Pages Navigation Menu

Ćwiczenia i dieta

Zaczynasz ćwiczyć? Zrób plan!

Zaczynasz ćwiczyć? Zrób plan!

Reguły gry i plan działania odgrywają niezwykle istotną rolę w każdej dziedzinie życia. Nie inaczej dzieje się, gdy zaczynamy ćwiczyć. Kiedy zapada decyzja i po raz pierwszy wchodzimy na salę treningową, musimy mieć określone cele i metody postępowania. Bez tego nie da się osiągnąć wiele. Zanim zaczniesz trenować, ustal cel i stwórz harmonogram.

Do czego dążysz, czyli cel treningowy

Niektórzy pewnie są zdziwieni. Przecież to oczywiste, ćwiczę, bo chcę dobrze wyglądać. To jednak nie jest cel. Samo stwierdzenie – dobrze wyglądać – jest co najmniej wieloznaczne. Po dwóch treningach można dojść do wniosku, że jest już dobrze i na tym koniec.

Cel powinien zostać jasno i konkretnie sformułowany. Można postawić na zwiększenie masy mięśniowej, na poprawę wytrzymałości ogólnej czy też na osiągnięcie lepszej koordynacji. Można dążyć do redukcji tkanki tłuszczowej z jednoczesnym budowaniem mięśni.

Niezależnie do tego, jak sformułujesz cel, musi on mieć jedną, nadrzędną cechę – musi być realny. Jeśli postawisz przed sobą zadania, które są niemożliwe do wykonania, bardzo szybko się zniechęcisz i przestaniesz ćwiczyć, a twoja samoocena drastycznie spadnie. Dlatego tak ważne jest osadzenie celu w realiach, aby można było obserwować postępy swojej pracy – to daje motywację do dalszego działania i osiągnięcia upragnionych efektów.

Jak zrealizujesz cel, czyli plan treningowy

Przychodząc na pierwszy trening, masz ściśle określone możliwości fizyczne w danym momencie. Być może trenowałeś już jakiś sport i wiesz, co to znaczy regularny trening, ale takie doświadczenie nie każdy posiada.

Plan treningowy to indywidualny zestaw ćwiczeń, w którym wzięte są pod uwagę wszystkie uwarunkowania osoby zaczynającej pracę nad sobą. Plan tworzony jest przy założeniu, że treningi będą odbywać się regularnie.

Odpowiednio ułożony i dopasowany do twoich możliwości harmonogram, nie pozwoli ci się przeforsować w czasie ćwiczeń, ale też nie stworzy możliwości pojawienia się nudy podczas treningu. Plan treningowy, wraz ze wzrostem twojej formy i możliwości, zwiększa obciążenie, tak aby nakreślony przez ciebie cel mógł zostać zrealizowany.

Właściwa dieta, czyli plan żywieniowy

Zwiększony wydatek energetyczny wymaga odpowiedniego sposobu żywienia, który zapewni dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Plan żywieniowy buduje się w oparciu o cel i plan treningowy. Dzięki niemu organizm ma zapewnioną odpowiednią ilość kalorii, która jest niezbędna do jego funkcjonowania w nowych warunkach.

Prawidłowo opracowana dieta, która uwzględnia produkty zdrowe i pozytywnie wpływające na formę, a nawet nastrój, umożliwia sprawne realizowanie wyznaczonego celu treningowego. Plan żywieniowy powinien też jasno określać lub dawać wskazówki, jak przygotowywać posiłki.

Niezwykle istotne jest to, co jesz rano na śniadanie i to, jak wygląda twoja kolacja. Równie ważny jest posiłek przed treningiem, jak i bezpośrednio po nim. W diecie powinien być ponadto określony właściwy sposób nawodnienia organizmu, który jest niezbędny w czasie zwiększonej aktywności fizycznej.

Wspomaganie organizmu, czyli suplementacja

Nawet najlepsza dieta w czasie intensywnych treningów często wymaga dodatkowego uzupełniania powstających niedoborów takich składników odżywczych, jak na przykład białko czy witaminy.  Jednak suplementację warto omówić ze swoim trenerem personalnym. Nie zawsze bowiem to, co nam się wydaje, jest właściwe dla organizmu.

Zażywanie suplementów z witaminami lub innymi składnikami, które nie są nam potrzebne, nie jest dobre dla naszego zdrowia i nie pomoże nam w zrealizowaniu celu treningowego. Więcej informacji na ten temat pod adresem http://www.michalwrzosek.pl/dieta/co-jesc-przed-treningiem/.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *