W jaki sposób rozpoznać zapalenie płuc?

Zapalenie płuc jest chorobą szczególnie niebezpieczną dla dzieci, osób starszych i przewlekle chorych. Aby uniknąć groźnych powikłań należy umieć ją szybko rozpoznać, a następnie bezzwłocznie zgłosić się do lekarza. Jakimi charakterystycznymi objawami cechuje się zapalenie płuc?
Trudne rozpoznanie
We wczesnym etapie zapalenie płuc bardzo trudno jest rozpoznać. Objawy są podobne do przeziębienia, dlatego często je ignorujemy i staramy się leczyć na własną rękę. Najczęściej są to gorączka, kaszel i katar. Niekiedy pojawia się również ból w klatce piersiowej.
Z biegiem czasu objawy się nasilają i pojawiają charakterystyczne objawy, które bez wątpienia powinny nas zaniepokoić. Są to:
- ból gardła
- stan zapalny w tchawicy
- uporczywy kaszel
- ból głowy
- trudności w oddychaniu
- mdłości
- dreszcze
- świszczący oddech
- ból w klatce piersiowej
- ból brzucha
- wymioty
- utrata apetytu
W jaki sposób ograniczyć ryzyko zapalenia płuc?
Zapalenie płuc niewłaściwie leczone może nieść ze sobą wiele negatywnych dla zdrowia powikłań. Chorobę trudno się leczy a co istotne trwa ona nawet kilka tygodni. Warto więc zapobiegać zapaleniu płuc. W jaki sposób tego dokonać?
Przede wszystkim należy zadbać o higienę. Doskonałym sposobem jest częste mycie rąk, wyrzucanie zużytych chusteczek i zakrywanie nosa oraz ust podczas kaszlu lub kichania. Warto wiedzieć, że na zachorowanie w większym stopniu narażeni są palacze, ponieważ mechanizmy obronne są u nich osłabione. Aby uniknąć poważnej choroby należy szybko reagować już na pierwsze jej objawy. Im szybciej zostanie rozpoznana tym łatwiejsze jest leczenie.