Pages Navigation Menu

Ćwiczenia i dieta

Terapia bezdechu sennego

Terapia bezdechu sennego

Postęp medycyny w dzisiejszych czasach pozwala na walkę z wieloma chorobami i zaburzeniami w organizmie. Podstawowym jednak czynnikiem warunkujących podjęcie jakiejkolwiek działań zmierzającym do zahamowania tych nieprawidłowości jest prawidłowa diagnoza, a w rezultacie właściwa terapia.

Uśpiona dolegliwość –  terapia bezdechu sennego i ryzyka związane z jej brakiem

Problemy ze snem, zmęczenie, złe samopoczucie, bóle głowy, dekoncentracja, chrapanie  – wielokrotnie każdy z nas odczuł chociażby jedną z nich. Jeśli jednak zauważysz, że w Twoim przypadku takie dolegliwości pojawiają się zbyt często, a nawet można rzec „pakietowo”, warto pomyśleć o tym, aby wykonać test na bezdech senny. W internecie dostępnych jest kilka portali o zdrowiu, które oferują testy na ZBS (Zespół Bezdechu Sennego). Na podstawie krótkiej ankiety złożonej z kilku pytań (tak/nie), jesteśmy w stanie uzyskać wstępną informacje dotycząca prawdopodobieństwa występowania u nas bezdechu sennego. Jeśli wynik będzie określał duże prawdopodobieństwo kolejnym krokiem jest wizyta u specjalisty.

Szacuje się, że w Polsce na  obturacyjny bezdech senny łącznie może chorować nawet 1,5 mln ludzi, z czego 300 tysięcy to liczba, która powinna się poddać bezwzględnemu leczeniu. Największym problemem tego schorzenia jest fakt, że większość ludzi nie ma świadomości, że ich to dotyka. Jak wynika ze statystykami w Stanach Zjednoczonych na bezdech senny cierpi 4% mężczyzn i 2% kobiet, z czego z wielu badań wynika, że te szacunki są bardzo zaniżone – inne pokazują odsetek 24 % chorujących mężczyzn i 9% kobiet. Jako największy problem określa się brak poprawnego diagnozowania. Nieleczony bezdech senny może dać poważne ryzyko występowania schorzeń, tj.: choroba wieńcowa, arytmie serca, czy nadciśnienie sercowe, udar mózgu, a nawet cukrzycy. Dlatego bardzo ważne, aby osoby, które są w grupie ryzyka podjęły jak najszybsza terapie bezdechu sennego.

Terapia bezdechu sennego – rozpoznanie i działanie

Podstawowym badaniem, jest badanie polisomnograficzne. Polega ono na rejestrowaniu za pomocą specjalnych czujników ciągłości snu, poziomu tlenu we krwi, tętna. Jeżeli takie badanie pokaże występowanie częściej niż 5 razy w ciągu godziny redukcję lub zatrzymanie przepływu powietrza, diagnozuje się obturacyjny bezdech senny.

Dla uzyskania najlepszych efektów terapeutycznych stosuje się metody CPAP – aparaty wyposażone w tzw. maski, dzięki którym podaje się sprężone powietrze, aby drogi oddechowe pozostały droższe podczas snu. Terapia aparatami CPAP jest w Polsce refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Więcej informacji na temat bezdechu sennego oraz jego leczenia można znaleźć na stronie philips.pl/healthcare/bezdech

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *