Pages Navigation Menu

Ćwiczenia i dieta

Sól – biała śmierć?

Sól – biała śmierć?

salt-91539_640Sól nazywana jest powszechnie białą śmiercią. Czemu warto ograniczyć jej spożycie i w jaki sposób wpływa ona na nasz organizm?

Głównym składnikiem soli jest oczywiście sód. To pierwiastek, który odgrywa niebagatelną rolę m.in. w procesie regulacji gospodarki wodno – elektrolitowej oraz  utrzymaniu właściwej równowagi kwasowo – zasadowej. Jest on więc bez wątpienia potrzebny do tego, aby ludzki organizm działał w sposób prawidłowy.

Niestety, w diecie zdecydowanej większości osób występują tak duże ilości sodu, że często dochodzi do hipernatremii, czyli stanu, w którym jego zawartość zdecydowanie przekracza zapotrzebowania organizmu. Skutkiem hipernatremii może być natomiast wzorost ciśnienia tętniczego, zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej, a także zaburzenia pracy serca. Ponadto nadmiar sodu przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie i powstawania obrzęków podskórnych, których efektem jest z kolei wzrost wagi. W jaki sposób ograniczyć ilość spożywanej soli? Wystarczy, że zastąpisz ją zdrowymi przyprawami.

Pieprz ziołowy

Pieprz ziołowy to przyprawa, która posiada charakterystyczny, lekko ostry smak. W praktyce jest to po prostu mieszanka różnego rodzaju ziół, w tym oczywiście klasycznego, czarnego pieprzu. Używana do potraw nada im wyrazistego smaku, a tym samym z powodzeniem zastąpi zwykłą sól kuchenną. Zanim jednak sięgniesz po torebeczkę wspomnianej przyprawy, dokładnie przeczytaj jej skład. Zdarza się, że w przypadku artykułów o nieco niższej jakości, producenci – w celu poprawy smaku przyprawy – dodają do niej… sól.

Papryka i czosnek

Papryka i czosnek to dwie kolejne przyprawy, których możesz używać zamiast soli. Podobnie jak wspomniany już pieprz ziołowy, także ich smak jest niezwykle charakterystyczny. Nasza rada? Jeśli nie lubisz czosnku lub nie chcesz go jeść ze względu na silny zapach wspomnianej przyprawy, to miejsce czosnku możesz zastąpić asafetydą. To w pełni naturalna przyprawa, powszechnie używana głównie w Indiach czy Iranie.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *