Skutki niewyspania
Każdy człowiek ma swoje własne zapotrzebowanie na sen. Jeśli mówimy o zdrowym śnie w odniesieniu do osób dorosłych, to ogólnie można to ująć, iż człowiek dorosły przesypia około 1/3 swojego życia. W odniesieniu do niemowlaków jest to ilość około 2/3. Sen jest jednym z kluczowych elementów dla zdrowia, a jednocześnie też jest to element, nad którym naukowcy wciąż się zastanawiają. Jeśli mowa jest o śnie człowieka, to wskażemy na to, że składa się on z dwóch odrębnych faz – mowa jest o fazie NREM oraz fazie REM.
Fazy snu
Pierwsza z nich to faza NREM, w trakcie której następuje wyłączenie lub ograniczenie niektórych funkcji ludzkiego organizmu. Ta faza trwa od 80 do 100 minut i w jej trakcie następuje obniżenie ciśnienia krwi człowieka, następuje spowolnienie pracy serca, następuje zmniejszenie zużycia glukozy oraz regeneracja organizmu ogólnie pojęta. Po tejże fazie następuje druga z faz snu, a mianowicie faza REM. Tutaj mamy do czynienia z fazą trwającą od 5 d 30 minut. Można by zatem sądzić, że łącznie sen człowieka trwa 130 minut, ale tak nie jest. Poszczególne fazy w trakcie snu następują po sobie kilka razy na przemian. W ciągu nocy jest to nawet 4 do 5 pięciu razy. W fazie REM następują sny oraz utrwalenie ludzkiej pamięci. Dochodzi także do zaistnienia wielu innych procesów. Bardzo ważnym elementem jest zatem to, aby ilość snu była odpowiednia każdej nocy. Jeśli bowiem mamy do czynienia ze zbyt małą ilością snu lub też jakość owego snu nie znajduje się na wystarczającym poziomie, to organizm człowieka będzie reagował.
Skutki braku snu
Będziemy mieli do czynienia z różnymi skutkami bezsenności czy też niewłaściwej jakości ludzkiego snu. Oczywiście nie chodzi tylko i wyłącznie o uczucie niewyspania, ale o bardziej poważne skutki zdrowotne, które w dalszej perspektywie będą prowadzić do rozwoju różnorodnych schorzeń. Jeśli mowa jest o bezsenności, to jej skutki będzie można odczuć w bardzo różnych rejonach. Między innymi może to skutkować pewnymi chorobowymi zmianami w działaniu układu krążenia, w działaniu układu oddechowego, w działaniu układu pokarmowego, moczowego jak również w układzie mięśniowo- szkieletowym.
Oczywiście bezsenność ma istotne znaczenie dla psychiki człowieka. Jeśli dotyka nas bezsenność, mamy do czynienia z rozdrażnieniem, mamy do czynienia z obniżeniem koncentracji, mamy do czynienia z różnymi wahaniami nastroju, a nawet możemy mieć do czynienia z wystąpieniem różnych stanów depresyjnych. Tym samym biorąc pod uwagę wszelkie możliwe skutki braku snu, braku odpowiedniej jakości, warto jest szczególną uwagę przyłożyć do tego, aby o tę jakość zadbać. Człowiek wyspany ma bowiem w sobie więcej energii, ma w sobie więcej ochoty do działań, odznacza się lepszą pamięcią, koncentracją, jest bardziej radosny, bardziej energiczny. Bezsenność to element, który obecnie dotyka coraz szerszą grupę społeczeństwa, a jeśli owa bezsenność trwa zbyt długi czas, to może ona przyczynić się do rozwoju różnych groźnych chorób, w tym również możemy tutaj wskazać na rozwój chorób nowotworowych.