Pages Navigation Menu

Ćwiczenia i dieta

Skutki niedoboru snu

Skutki niedoboru snu

Aktualnie coraz trudniej zadbać nam o prawidłową jakość snu.  Ma na to wpływ wiele czynników jak: siedzący tryb życia, nienormowany czas pracy, stres, czy zła dieta. Niestety jego skutki dość szybko zaczynają być odczuwalne dla naszego organizmu. Co więcej początkowe objawy mogą przerodzić się poważniejsze dolegliwości. Zatem co nam grozi w przypadku złego wysypiania się?

Początkowe bóle głowy

Zwykle początkowe objawy do bóle i zawroty głowy. Pojawiają się także problemy z koncentracja, stajemy się bardziej powolni. Gorzej też zapamiętujemy. W ciągu całego dnia też jesteśmy bardziej rozdrażnieni i podenerwowani. W przypadku jeszcze większej ilości godzin bez snu mogą pojawić się omdlenia.

Pierwsze zaburzenia to?

Problemy z mową i wzrokiem to zazwyczaj pierwsze znaczące objawy. Niewyspani częściej też chorujemy, gdyż zaniża się nasza odporność na infekcje. Skutki niedoboru snu narażają też nasz układ trawienny, gdzie zaczynają dokuczać nam problemy żołądkowo – jelitowe (np. choroba Leśniewskiego – Crohna).

Układ sercowo – naczyniowy

Skoki ciśnienia i zmienność rytmu serca to bardzo częste objawy bezsennych nocy. Sam niedobór snu zwiększa także ryzyko chorób serca, czy układu krążenia.

Rak, depresja

Wyżej powiedzieliśmy o tym jak niedobór snu zwiększa ryzyko chorób serca. Niestety brak snu zwiększa też ryzyko nowotworów. Skutki niedoboru snu w wielu przypadkach są początkiem depresji. Co ciekawe jednak jednym z pierwszych objawów samej depresji są bezsenne noce. W związku z tym jeśli mamy problem ze snem dłużej, niż ok. 2 tygodnie powinniśmy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Niedobór snu może prowadzić też do cukrzycy typu 2.

Mniej typowe objawy

Skutki niedoboru snu mogą też objawiać się w mniej charakterystyczny sposób jak na przykład poprzez przyrost masy ciała, czy nadprodukcje moczu. Brak snu osłabia również włosy, skórę, paznokcie.

Ile powinniśmy spać?

To pytanie któremu w mediach w ostatnim czasie poświęca się sporo uwagi. Statystycznie przeciętny dorosły człowiek powinien przespać ok. 8 godzin na dobę. Ta teza jednak coraz częściej obalana jest twierdzeniem, że w przypadku dobrej jakości snu liczy się nie tyle jego długość co regularność. Stałe pory snu powodują, że nasz organizm nie ulega „rozregulowaniu”.

Jak jeszcze sobie pomóc?

Wiele osób korzysta z poduszek ortopedycznych w celu poprawy jakości swojego snu. O właściwościach zdrowotnych poduszki decyduje pianka z której jest wykonana. Przykładem może być pianka z pamięcią. https://www.sissel.com.pl/webpage/pianka-memory.html

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *