Prawoślaz – właściwości i zastosowanie
Prawoślaz lekarski, od wieków stosowany jest w medycynie ludowej. Najczęściej wykorzystywany jest w leczeniu górnych dróg oddechowych, problemów z układem pokarmowym, a także w stanach zapalnych skóry. Jakie jeszcze właściwości ma prawoślaz?
Prawoślaz to nie tylko syrop
Współcześnie najczęściej spotykamy się z prawoślazem przetworzonym w postaci syropu. Jednakże roślina ta ma o wiele większe zastosowanie w lecznictwie. Najcenniejszą częścią rośliny jest korzeń, ponieważ to w nim znajduje się największa ilość substancji śluzowych. Dodatkowo prawoślaz lekarski jest również bogatym źródłem:
- Pektyn, które to wpływają korzystnie na układ pokarmowy
- betainy jaka ma działanie nawilżające, a także przeciwbakteryjne
- soli mineralnych w tym cynku, selenu, wapnia, fosforu, żelaza
- skrobi
- aminokwasów
- flawonoidów
- kwasów organicznych
- kumaryny
Prawoślaz w walce z infekcjami dróg oddechowych
Prawoślaz lekarski stosowany jest najczęściej w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, co sprawia, że polecany jest w leczeniu nieżytu gardła, krtani oraz strun głosowych. Pomocniczo może być również stosowany w leczeniu anginy a także męczącego kaszlu i zalegającej w oskrzelach wydzieliną. Prawoślaz wpływa na odksztuszanie. Dodatkowo wpływa również pozytywnie na układ pokarmowy. Stosowana jest ona w nieżytach żołądka, nadkwaśności, zgagi, a także kłopotów z dwunastnicą. Wszystko dlatego, że prawoślaz pokrywa błony żołądka śluzem. Roślina ta również pozytywnie wpływa na trawienie.