Półpasiec – leczenie i skutki
Mimo, że półpasiec nie jest tak poważną w przebiegu chorobą jak ospa wietrzna, to jednak nie wolno go bagatelizować, ponieważ jest to także bardzo groźne zjawisko. Mówiąc o półpaścu, należy wskazać na to, że jest to jednostka chorobowa, która jest powodowana przez ten rodzaj wirusa co w przypadku ospy wietrznej. Czym charakteryzuje się ów półpasiec? Tak jak w przypadku ospy wietrznej, tak i tutaj mamy do czynienia z wystąpieniem charakterystycznej wystąpieniem wysypki. Jednakże poza tym również półpasiec wiąże się z wystąpieniem dosyć dotkiwego bólu, czego w trakcie przebiegu ospy wietrznej nie ma.
Czym jest półpasiec
Półpasiec jest chorobą, która raczej nie występuje u dzieci, a jeśli nawet, to jest to zjawisko bardzo rzadkie. Półpasiec jest chorobą zakaźną i to powoduje, że przy tej chorobie należy się odizolować od innch osób. Warto zwrócić uwagę na to, że w przypadku półpaśca wysypka i ból nie są jedynymi występującymi objawami. Tutaj bowiem możemy wskazać na inne występujące symptomy chorobowe. Należy bowiem wskazać na takie elementy jak podwyższona temperatura, jak ból gardła, ogólne osłabienie organizmu człowieka jak również do wystąpienia stanu zapalnego w nerwie czuciowym. Zazwyczaj mamy wówczas do czynienia z wystąpieniem bólu, który wynika z tego stanu zapalnego. Mówiąc o półpaścu, należy wskazać na to, że mamy do czynienia z różnego jego rodzajami. Najczęściej oczywiście występuje półpasiec rozsiany, który może być umiejscowiony na różnych miejscach na tułowiu. Poza tym również możemy mieć do czynienia z półpaścem ocznym, z półpaścem usznym, półpaścem krwotocznym czy też półpaścem zgorzelinowym. Jeśli chodzi o wystąpienie półpaśca, wiele osób próbuje leczyć się samodzielnie, aczkolwiek jest to błąd. Tak naprawdę w obliczu owej choroby czymś koniecznym jest wizyta lekarska.
Jakie leki zastosować?
W trakcie takiej wizyty lekarz zwykle zaordynuje stosowanie leków przeciwwirusowych oraz leków przeciwbólowych. Półpasiec jest chorobą, która zazwyczaj trwa od dwóch do trzech tygodni. Bardzo pozytywnym elementem jest to, że po przebyciu półpaśca zazwyczaj mamy do czynienia z pełnym uodpornieniem się ludzkiego organizmu na tę chorobę. Tym samym półpasiec jest zjawiskiem chorobowym, które zazwyczaj występuje tylko raz w życiu. Należy jednak również wskazać na to, że może on nieść ze sobą pewne powikłania. Oczywiście nie są one obligatoryjne w każdym przypadku, ale jednakże ryzyko ich wystąpienia jest dosyć spore. Do takich powikłań możemy między innymi zaliczyć wystąpienie zapalenia rogówki oka, porażenie mięśni, które są odpowiedzialne za poruszanie gałką oczną, możemy mieć do czynienia z częściową lub całkowitą utratą wzroku lub też słuchu, porażenie nerwu twarzowego, zapalenie mózgu czy też zapalenie opón mózgowo- rdzeniowych. Tym samym należy podkreślić to, że półpasiec nie powinien być bagatelizowany, gdyż może on prowadzić do bardzo poważnych powikłań, w tym również tych bezpośrednio zagrażających życiu człowieka. Oczywiście nie każda osoba musi być dotknięta tym schorzeniem, ale osoby o obniżonej odporności są na niego narażone.