Plecak to podstawa dla aktywnego turysty
Podobno ten, który podróżuje żyje podwójnie. Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem tak samo jak trudno jest wyobrazić turystę bez bagażu. A ten najłatwiej jest transportować w plecaku. Jakie cechy powinien zatem spełniać plecak przeznaczony do aktywnego podróżowania i czym kierować się przy wyborze?
Zwiedzanie świata z plecakiem jest wygodne. W porównaniu do walizki, plecak zapewnia wolne ręce, mieści się w luku samolotowym i sprawdza się praktycznie w każdych warunkach zapewniając łatwy dostęp do rzeczy – podczas całodniowego zwiedzania miasta, czy kilkudniowych wypraw w górach.
Wszystko oczywiście pod warunkiem, gdy plecak jest wygodny, pakowny, trwały i zapewnia ochronę ekwipunku przed deszczem.
Na co zwrócić uwagę wybierając plecak turystyczny?
W wyborze odpowiedniego plecaka turystycznego w pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na trzy podstawowe pytania:
- Kto będzie używał plecaka?
- W jakich celach plecak będzie używany?
- Co będzie znajdowało się w środku plecaka?
Istnieje kilka niezbędnych kwestii, których świadomość znacznie ułatwi ten wybór:
Pojemność plecaka
Jest to jedna z podstawowych kwestii, na którą wpływa długość podróży. Plecaki poniżej 30 litrów sprawdzą się na krótkie, jednodniowe wycieczki po górach i podczas intensywnych spacerów po mieście. Na dłuższe wyprawy lepiej wybrać większe plecaki, które pomieszczą dodatkowy bagaż. Zalecana pojemność plecaka podczas wyjazdów 2-4 dniowych wynosi od 40 do 70 litrów, zaś dla 5-dniowych i dłuższych podróży – sprawdzą się plecaki powyżej 70 litrów.
Budowa i regulacja plecaka
Oprócz pojemności plecaka warto zwrócić uwagę na liczbę i rozmieszczenie przegródek, które ułatwiają segregację i szybki dostęp do rzeczy. Wiele plecaków posiada komorę główną zamykaną od góry i od dołu, co pozwala oddzielić na przykład przemoczone od deszczu ubrania od suchych lub brudne od czystych.
Wygodę użytkowania plecaka zapewnia także jego regulacja. Warto zwrócić uwagę, czy nasz plecak turystyczny został wyposażony w pas biodrowy i/lub piersiowy. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie przy większych plecakach, których ciężar po dłuższym czasie może być dla noszącego wyczerpujący. Pas biodrowy odciąży kręgosłup, z kolei piersiowy – wpłynie na stabilne ułożenie plecaka podczas marszu zapewniając większy komfort.
Warto wiedzieć, że coraz więcej producentów wprowadza linię dedykowaną wyłącznie kobietom, w których plecaki są dostosowane do ich sylwetki – są wyprofilowane w taki sposób, by nie przeszkadzały podczas podróżowania, a pasy nośne są węższe.
Ochrona przed deszczem
Materiał, z jakiego został wyprodukowany plecak jest kolejnym ważnym aspektem przy wyborze plecaka, ponieważ wpływa na jego wagę i może zapewniać nieprzemakalność. Większość plecaków wykonana jest z lekkich materiałów – poliestru i nylonu. Specjalistyczne plecaki outdoorowe wyprodukowane są z tworzywa bardziej odpornego na zniszczenia lub są pokryte warstwą zapobiegającą wchłanianiu wody. To z kolei może wpływać na wagę plecaka, która będzie wyższa w porównaniu do tych z lekkich materiałów.
Warto pamiętać, że ochronę przed zamoczeniem materiału zapewniają pokrowce, które często są dołączone już do plecaka lub można zakupić je oddzielnie.
Podsumowanie
Jak widzisz wybór plecaka dla aktywnego turysty uzależniony jest od wielu czynników. Wymienione powyżej to nie jedyne kryteria, ale z pewnością główne, które warunkują wysoki komfort podróżowania.