Krwiomocz- zagrożenia
Krew w moczu jest przez wielu z nas odbierana jako powód do niepokoju. I słusznie. Krwiomocz jest najczęściej objawem nieprawidłowego funkcjonowania dróg moczowych. Niemniej należy bezzwłocznie udać się do lekarza, w celu ustalenia przyczyny pojawiania się krwi w moczu.
Przyczyny krwiomoczu
Przyczyn samych w sobie może być wiele. Należą do nich uszkodzenia układu moczowego, zawał nerki, kamica nerkowa, ostre stany zapalne, polipy, gruźlica nerek, ciało obce w pęcherzu moczowym, choroby gruczołu krokowego czy gruźlica nerek. Pojawianie się krwi w moczu powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem, gdyż często jest to pierwszy, a czasem jedyny symptom postępującego nowotworu. Przed wizytą u lekarza warto przemyśleć, co jedliśmy w ciągu ostatnich kilkunastu godzin. Niektóre warzywa, na przykład burak powodują zabarwienie moczu na czerwono, co może do złudzenia przypominać krew. Krwiomocz jest zwłaszcza niebezpieczny, jeśli towarzyszy mu wysoka temperatura ciała, pieczenie cewki moczowej, parcie na mocz czy trudności w jego oddawaniu.
Podstawowe badania
Bardzo ważne jest, aby już przy pierwszym pojawieniu się krwi w moczu wykonać analityczne jego badanie. Gdy towarzyszą mu silne dolegliwości, można zażyć jednorazowo lek przeciwbólowy a następnie jak najszybciej umówić się na wizytę u urologa. Nie wolno lekceważyć sygnałów wysyłanych nam przez organizm, zwłaszcza jeśli chodzi o krwiomocz. Należy wystrzegać się leczenia na własną rękę, gdyż nie zając przyczyny, możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.