Pages Navigation Menu

Ćwiczenia i dieta

Koń daje siłę, czyli słowo o hipoterapii

Koń daje siłę, czyli słowo o hipoterapii

Dziś mamy wiele form rehabilitacji, każda z nich przeznaczona do danej grupy pacjentów daje określone rezultaty. Warto jednak bliżej przyjrzeć się metodzie o której wiadomo już od lat mianowicie hipoterapii. Ta specyficzna forma polegająca na kontakcie człowieka z koniem pomogła już wielu osobom. A jakie jest jej faktyczne zastosowanie i komu może pomóc?

Hipoterapia – co to jest i dla kogo?

Celem hipoterapii jest możliwie maksymalne uzyskanie dzięki pracy z koniem sprawności zarówno fizycznej, jak i intelektualnej. Sama hipoterapia ma również silnie działanie terapeutyczne, dzięki czemu z powodzeniem wykorzystywana jest w psychiatrii. Wszystko to jednak odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarską i hipoterapeuta pełni role asekuratora w samej jeździe na koniu.

Hopiterapia jest bardzo skuteczna w przypadku wielu niepełnosprawności w tym między innymi w przypadku: dzieci z zespołem Downa, dzieci z przepukliną oponowo – mózgową, dzieci z porażeniem mózgowym (dziecięcym). Ten rodzaj terapii pomaga również dorosłym uporać się z różnego rodzaju problemami psychicznymi, a także w przypadku walki ze stwardnieniem rozsianym, czy udarze mózgu.

Jakie daje korzyści?

Powiedzieliśmy już sobie o grupach pacjentów, które szczególnie korzystają z hipoterapii. Warto jednak przyjrzeć się bliżej temu co ona daje. Jeśli chodzi o fizyczność, to przede wszystkim koryguje postawę ciała, wzmacniając mięśnie, i zapewniając pewność w przestrzeni dając tym samym odpowiednia koordynacje ruchową. Sam kontakt z koniem działa motywacyjnie, gdzie zwiększa się poczucie własnej wartości, co automatyczne przenosi się na pozytywne relacje społeczne.

Dlaczego koń jest tak ważny w tej terapii?

Tu warto podkreślić fakt, że koń pełni rolę „nóg” niepełnosprawnej osoby, a sposób jego poruszania się odpowiada ruchom człowieka w czasie chodzenia. Tym samym dzieci, oraz dorośli niepełnosprawni mają możliwość poczuć się jak zdrowi ludzie.

Nie każdy koń jednak nadaje się do tego, aby służyć w hipoterapii. Musi on być przede wszystkim posłuszny, o stosownej budowie, a także wieku. Same konie powinny być także dobrane do wzrostu jeźdźca. W Polsce najczęściej spotykana rasa w przypadku hipoterapii, to konie huculskie.

Jak rozróżnia się hipoterapie?

Na podstawie wyżej podanych informacji można stwierdzić, że działanie hipoterapii można podzielić na dwie właściwości – fizyczne i psychiczne. Te pierwsze są dzięki samej jeździe konnej, której rytm doskonale wpływa na prawidłową stymulacje całego ciała. Jeśli chodzi o oddziaływanie psychiczne, to tu należy wyróżnić sam kontakt z koniem, który dodaje pewności siebie, oraz zapewnia poczucie bezpieczeństwa.

Hipoterapia szczególna w przypadku dzieci z autyzmem

Dlaczego? Powodem są cechy szczególne jakie wyróżnia się w przypadku tej dolegliwości, gdzie wiele z nich posiadają również konie. Tu chodzi głównie o postrzeganie świata, reagowanie na poszczególne sytuacje, czy porozumiewanie się z otoczeniem. Zależność te zauważył trener koni, który poprzez swoją pracę zauważył porozumiewanie się z nimi, Monty Roberts.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *