Pages Navigation Menu

Ćwiczenia i dieta

Do czego służy wskaźnik BMI?

Do czego służy wskaźnik BMI?

Każdy człowiek przynajmniej raz w życiu spotkał się ze skrótem BMI. Ale co on tak właściwie oznacza? Co to znaczy, że wskaźnik BMI wynosi 20? Albo 35? Czy to dobrze, czy źle? Jak interpretować BMI i czy ma on rzeczywisty wpływ na życie i zdrowie? W tym krótkim artykule dowiesz się czym właściwie jest wskaźnik BMI i jak odczytywać jego wyniki. 

Co tak właściwie kryje się pod skrótem BMI?

Rozwinięciem skrótu BMI jest Body Mass Index. W języku polskim oznacza wskaźnik masy ciała. Co to jest? Wskaźnik ten określa stopień odżywienia organizmu i ocenia aktualną masę ciała. Inaczej liczy się go dla kobiet, a inaczej dla mężczyzn. Body Mass Index pozwala także pośrednio obliczyć zawartość tłuszczu w masie ciała, dzięki czemu można określić na jakim poziomie kształtuje się aktualna waga w stosunku do wzrostu i wieku.

BMI pomaga lekarzom, pielęgniarkom i wszystkim zainteresowanym określić stopień nadwagi, niedowagi i otyłości. Jest także nieocenioną pomocą w ocenie zagrożenia chorobami ściśle związanymi z nadwagą i otyłością. Mowa tu między innymi o cukrzycy i miażdżycy. Warto wiedzieć, że o otyłości mówimy wtedy, gdy tłuszcz stanowi 30% masy ciała u kobiet i 20% masy ciała u mężczyzn.

Jak obliczany jest wskaźnik masy ciała?

Za obliczenie wskaźnika odpowiada bardzo prosty wzór matematyczny. Wystarczy masę ciała podzielić przez wzrost podniesiony do potęgi 2. Wagę podstawiamy do wzoru w kilogramach, a wzrost – w metrach. Nie należy używać go w stosunku do dzieci – dla nich przeznaczone są siatki centylowe. Podobnie ma się sytuacja z kobietami w ciąży i karmiącymi piersią – Body Mass Index nie będzie u nich adekwatny do rzeczywistości. 

Interpretacja wyników

Wskaźnik BMI może mieścić się w następujących przedziałach:

  • poniżej 16 – oznacza skrajne wygłodzenie,
  • od 16 do 16,9 – to wychudzenie,
  • od 17 do 18,4 – mamy do czynienia z niedowagą,
  • od 18,5 do 24,9 – w tym przedziale mieści się wartość prawidłowa (waga normalna),
  • od 25 do 29,9 – taki wskaźnik świadczy o nadwadze,
  • od 30 do 34,99 – to I stopień otyłości,
  • od 35 do 39,99 – II stopień otyłości
  • od 40 w górę – skrajna otyłość III stopnia

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyliczaniu BMI?

BMI jako wskaźnik sam w sobie tak naprawdę daje nam tylko jedną informację – pozwala ocenić prawidłowość wagi. Ale należy go stosować w połączeniu z innymi wskaźnikami. Mowa tutaj o obwodzie talii, ciśnieniu tętniczym, zawartości tłuszczu w organizmie i wysokości cholesterolu. Ważna będzie także ocena aktywności fizycznej, rodzaje stosowanych używek (o ile w ogóle są stosowane), a także sposób odżywiania. 

Kiedy używać wskaźnika BMI?

Kontrola wskaźnika BMI jest niezbędna w przypadku regularnych wahań masy ciała. Będzie także nieocenioną pomocą podczas stosowania diety np. odchudzającej. Podobnie jak z kontrolą wagi, wskaźnik Body Mass Index należy obliczać na czczo, najlepiej o tej samej porze dnia – i to nie częściej niż raz na tydzień.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *