Diagnostyka płuc
Płuca to organ w ludzkim ciele, który nie jest łatwy do zbadania. W porównaniu do niektórych innych narządów wewnętrznych, nie można wejść do płuc jakimś przyrządem i sprawdzić co się tam dzieje. Płuca składają się z pęcherzyków, które łatwo jest uszkodzić. Oczywiście nie oznacza to wcale, że płuc nie można badać.
Podstawowe biadanie diagnostyczne
Podstawowym badaniem jest oczywiście wykonanie zdjęcia RTG, które może dać obraz różnych chorób. Bardziej zaawansowanym badaniem jest tomografia komputerowa, która w sposób szczególny jest stosowana w sytuacji, gdy mamy do czynienia z podejrzeniem nowotworu płuc. To najgroźniejsza z chorób związanych z płucami, ale nie jedyna. Tych jest znacznie więcej. Zapalenie płuc to jedno ze schorzeń, w którym możemy mieć do czynienia najczęściej, aczkolwiek na pewno nie jest to błahe schorzenie. Poza tym można także wskazać na rozedmę płucną czy też na sarkoidozę. W pierwszym kontakcie z pacjentem lekarz oczywiście osłuchuje pracę płuc, a jeśli stwierdzi jakieś niepokojące objawy, to kieruje na dalsze, bardziej dokładne badania. Niektóre z chorób, jak chociażby sarkoidoza, nie dają jednoznacznych objawów i tym samym można tutaj mówić o ryzyku postawienia niewłaściwej diagnozy.
Tym samym wszelkie nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem płuc powinny być od razu zgłaszane lekarzowi, a jeśli nie następuje poprawa w leczeniu, to należy szukać przyczyn w innym miejscu. Zaniedbania w tejże materii mogą powodować pogłębienie choroby, a czasem nawet możemy mówić o nieodwracalnych jej skutkach.