Depresja –choroba cywilizacyjna
Uznana obecnie jest ona za chorobę cywilizacyjną. Dotyka osoby w każdym wieku i na każdej szerokości geograficznej. Depresja, bo o niej tutaj mowa, jest chorobą, która coraz mocniej zagraża współczesnemu człowiekowi. Często mówimy mylnie o depresji jako o chwilowym obniżeniu nastroju, o złym samopoczuciu psychicznym. Tymczasem tak naprawdę depresja jest takim schorzeniem, w którym obniżenie nastroju, przygnębienie, brak jakichkolwiek radości, pozytywnych emocji utrzymuje się przez znacznie dłuższy czas.
Depresja a myśli samobójcze
W bardzo wielu przypadkach depresja, która nie jest leczona, prowadzi do powstania myśli samobójczych, do prób samobójczych, które niejednokrotnie są również udane. Depresję można klasyfikować na wiele różnych sposobów, można wyróżnić wiele jej rodzajów. Niemniej jednak jeśli stan przygnębienia, niemożność cieszenia się codziennymi, małymi sprawami, które dotychczas sprawiały nam przyjemność, jest pewnym sygnałem ostrzegawczym, że coś dzieje się nie tak. Zazwyczaj jednak osoba cierpiąca na depresję sama z siebie nie będzie miała świadomości powagi sytuacji, a więc w tym miejscu pojawia się ogromna rola rodziny oraz innych osób z najbliższego otoczenia. Mówiąc o owej depresji, należy wskazać na konkretne objawy, jakie mogą jej towarzyszyć i na jakie powinniśmy właśnie zwrócić szczególną uwagę jeśli je zaobserwujemy u kogoś z naszego otoczenia.
Główne objawy depresji
Pierwszym objawem jest obniżenie nastroju. Ma ono charakter trwały. Dana osoba jest apatyczna, nie potrafi się skoncentrować, nie cieszy ją nic, a zainteresowania, które dotychczas miały miejsce, odeszły w niepamięć. Taka osoba może dodatkowo mieć jakieś urojenia, omamy słuchowe, wzrokowe, myśli samobójcze oraz znacząco obniżone poczucie własnej wartości. Kolejnym z objawów wskazujących właśnie na depresję jest osłabienie procesów ruchowych oraz myślowych. Taka osoba ma znaczące problemy z koncentracją, z pamięcią, ze snem, brak jej energii życiowej. Taka osoba ma spore problemy z tym, aby nawet zapamiętać proste kwestie. Ponadto również mowa jest o spowolnionych ruchach, o braku motywacji do jakiegokolwiek wysiłku. Do tego należy także wskazać na objawy somatyczne, wśród których przede wszystkim należy wskazać na wspomniane już wcześniej problemy ze snem. Jednakże owe objawy somatyczne mogą również dotykać inne funkcje ludzkiego organizmu.
Depresja jest tą chorobą, która w wielu przypadkach jest deprecjonowana. Osoba, która dotknięta jest ową chorobą, jest odsuwana na boczny tor, a to powoduje, że może znacząco się ona pogłębić. Tymczasem należy mieć pełną świadomość tego, że mamy do czynienia z jednostką chorobową, a nie tylko z jakimś obniżonym nastrojem. Nieleczona depresja nie ustąpi samoistnie, ale będzie się pogłębiać i może to następować w bardzo szybkim tempie. Dlatego zwłaszcza dzisiaj, gdy człowiek jest narażony na różne wpływy, a jego psychika znacząco osłabiona, warto jest zwrócić szczególną uwagę na wszelkie niepokojące objawy u najbliższych i warto też jak najszybciej podjąć odpowiednie działanie.