Czy spanie więcej niż 8 godzin na dobę jest zdrowe?
W dobie współczesnej mamy do czynienia z dużym tempem życia i dlatego też mowa jest również o zjawisku zbyt małej ilości godzin poświęconej na sen niż o zbyt długim śnie. Każdy człowiek zależnie od stanu zdrowia, od swojego wieku, od trybu życia, ma swoje własne zapotrzebowanie na sen. Jednakże w odniesieniu do osób dorosłych określa się, że 7 do 9 godzin przeznaczonych na sen każdej doby jest najbardziej korzystne. Zarówno zbyt mała ilość snu jak i zbyt duża ilość snu mogą wywoływać negatywne skutki w zdrowiu i ogólnym samopoczuciu człowieka.
Dlaczego śpimy za długo?
Istnieje pewna grupa osób, która poświęca na sen dosyć dużo czasu. Może być to związane z przemęczeniem, późnym kładzeniem się do łóżka, chęcią nadrobienia niedospanych nocy. Najczęściej śpimy zbyt wiele godzin po to, aby odespać nieprzespane noce, ale to jest jeden z kluczowych błędów popełnianych przez ludzi. Nie ma możliwości tymczasem, aby móc mówić wyspaniu się na zapas.
Jakie są skutki zbyt dużej ilości godzin przeznaczonych na sen?
Zbyt długi sen wcale nie spowoduje, że będziemy bardziej wypoczęci i wyspani. Wprost przeciwnie. Jeśli śpimy zbyt długo, możemy nadal czuć się zmęczeni. Może to wywoływać także i inne skutki, do których można zaliczyć:
- ból głowy
- osłabienie
- rozdrażnienia
- dezorientacja
Złe samopoczucie może utrzymywać się przez cały dzień, toteż naprawdę nie warto poświęcać na sen zbyt wiele czasu. Ponadto również można mówić o rozregulowaniu zegara biologicznego, o pojawieniu się zaburzeń związanych ze snem.
Skutki zdrowotne
Zbyt długi sen wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, na uczucie wyspania się lub też niewyspania się, ale jednocześnie też należy wskazać na bardzo konkretne skutki dla zdrowia człowieka. Oczywiście jednorazowe przespanie więcej niż 8 godzin na dobę nie ma żadnego negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Jednakże jeśli taka sytuacja będzie się powtarzać, to wówczas należy mieć owe negatywne skutki na uwadze. Zbyt wiele godzin poświęcanych na sen ma swoje konsekwencje w braku czasu na inne istotne kwestie, w tym między innymi również na aktywność fizyczną. To wszystko może przyczynić się do rozwoju różnego rodzaju chorób i zjawisk, w tym mowa jest o:
- otyłości i nadwadze
- chorobach związanych z sercem
- cukrzycy
- chorobach związanych z kręgosłupem
- migrenowych bólach głowy
- problemach z koncentracją
- depresji
W ostateczności więc jeśli owo zjawisko trwa wiele lat, może przyczyniać się także do przedwczesnej śmierci danej osoby.
Niezależnie zatem od tego, jak intensywnie pracujemy w ciągu całego tygodnia, nie należy na sen poświęcać więcej jak siedem do dziewięciu godzin w trakcie każdej doby. Większa ilość snu nie tylko nie przyniesie oczekiwanych efektów, ale ponadto również mowa jest o bardzo poważnych konsekwencjach zdrowotnych, z którymi należy się liczyć i które raczej na pewno wystąpią. Warto jest zatem przyłożyć większą uwagę do kwestii związanej ze snem, aby każdej doby przespać odpowiednią dla każdego ilość godzin.
Warto przeczytać: Poduszka ortopedyczna – dla osób dbających o kręgosłup