Pages Navigation Menu

Ćwiczenia i dieta

Boli Cię kręgosłup? Może by tak wypróbować aktywne siedzenie?

Boli Cię kręgosłup? Może by tak wypróbować aktywne siedzenie?

Obiło Ci się o uszy stwierdzenie: “aktywne siedzenie”? Dziwnie brzmi, prawda? Ale co tak naprawdę oznacza? Czy rzeczywiście można “aktywnie siedzieć”? Czy istnieje ratunek dla osób, które większość dnia spędzają w pozycji siedzącej, przed komputerem? Okazuje się, że tak!

Skąd bierze się ból pleców i kręgosłupa podczas siedzenia

No właśnie, termin “aktywne siedzenie” jest ściśle związany z dolegliwościami, jakie fundujemy sobie przez długotrwałe siedzenie. Pomijając już sam fakt siedzenia – często pozycja, jaką wtedy przyjmujemy, daleka jest od tej prawidłowej. Zatem, gdy sposób siedzenia jest nieodpowiedni, cierpią na tym niestety plecy i kręgosłup. A samo odczuwanie bólu i dyskomfortu to jedynie wierzchołek góry lodowej. Poza tak oczywistymi symptomami, siedząc “krzywo” możesz odczuwać także ból i zawroty głowy, silne napięcie mięśni i uczucie sztywności – szczególnie w obrębie barków, szyi i kręgosłupa. Do tego dochodzą problemy ze stawami i ograniczenia ruchomości. Nieprawidłowa postawa podczas siedzenia często objawia się także wadami postawy. Mowa tutaj o skoliozie, garbieniu się, widocznie odstającym łopatkom, koślawym kolanom, nadmiernie spłyconemu lub pogłębionemu łukowi w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i nawet brzydko wystającym brzuchu. Co ciekawe, takie zaburzenia jak spłycony oddech, pogorszony wzrok, szumy w uszach, rozdrażnienie, mniejsza wydajność, spadek koncentracji – także mogą być objawem złej postawy podczas siedzenia. Jak więc powinna wyglądać prawidłowa postawa siedząca?

Czym jest prawidłowa postawa siedząca? 

 Aby zapobiec wyżej wymienionym dolegliwościom, warto pochylić się nad prawidłowym sposobem siedzenia. A nie jest to takie trudne. Wystarczy, że wykonasz kilka prostych czynności i postarasz się o nich pamiętać podczas siedzenia. Siadając na krześle dosuń pupę do końca siedziska i oprzyj lędźwia o oparcie krzesła – a najlepiej o podpórkę lędźwiową. Nogi rozstaw na szerokość bioder, kolana ugnij pod kątem prostym i oprzyj stopy płasko na podłodze albo na podnóżku. Ściągnij łopatki, obniż barki, ramiona opuść wzdłuż tułowia i przedramiona oprzyj na biurku. Pamiętaj, aby nie wysuwać brody przed klatkę piersiową, a utrzymywać głowę w przedłużeniu kręgosłupa. Podczas długiego siedzenia rób sobie przerwy – wstań od biurka i trochę poćwicz. Kilka skłonów, krótki spacer – dobrze zrobią całemu Twojemu organizmowi. Albo włącz “aktywne siedzenie”.

Jak siedzieć aktywnie?

To proste. Do aktywnego siedzenia zostały stworzone specjalne podkładki – poduszki sensomotoryczne. Taka poduszka wymusza ciągłą pracę mięśni, związaną z balansowaniem ciałem i utrzymywaniem równowagi. Korzystanie z takiej pompowanej podkładki pozwala wzmocnić mięśnie grzbietu i odciąża kręgosłup, sprzyjając utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała. Innymi słowy – podkładka łączy w sobie możliwości piłki do ćwiczeń z dobroczynnymi właściwościami klinów do siedzenia. Z tym, że jest mniejsza, bardziej kompaktowa, bezpieczniejsza i łatwo ją przenosić. Możesz z niej korzystać na dowolnych siedziskach – fotelach biurowych, krzesłach, ławkach. I co ważne – może służyć nie tylko do siedzenia. Sprawdzi się jako przyrząd do ćwiczeń w pozycji siedzącej, leżącej, jak i stojącej. 

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *