Aktywność fizyczna po operacji wycięcia wyrostka robaczkowego
Operacja wyrostka robaczkowego jest bardzo poważną ingerencją w organizm człowieka. Tym samym jeśli ktoś stosuje na co dzień jakąkolwiek formę aktywności fizycznej, bezpośrednio po takim zabiegu nie może powrócić do swoich zwyczajów. Powstaje pytanie o to, kiedy można i w jakim stopniu można zwiększać obciążenia treningowe, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu? Czy wszystkie sporty możemy uprawiać, kiedy mamy wycięty wyrostek robaczkowy? Zanim zaczniemy uprawiać jakąś dyscyplinę sportową, zapoznajmy się jakie ćwiczenia fizyczne i aktywność sportowa będzie dla nas najbardziej właściwa.
W tym względzie na pewno bardzo istotne jest to, aby tę kwestię skonsultować ze swoim lekarzem. Tak naprawdę bowiem każdy zabieg może przebiegać w nieco odmienny sposób i każdy organizm człowieka może w nieco inny sposób się regenerować. Operacja usunięcia wyrostka robaczkowego jest sporym obciążeniem dla organizmu człowieka i dlatego też po operacji należy zachować co najmniej kilka tygodni przerwy od wzmożonego wysiłku.
Odpowiednia dieta po wycięciu wyrostka
Pomocne będzie także stosowanie odpowiedniej diety, dzięki której ów organizm będzie miał szanse na szybszą regenerację. Czas niezbędny na owa pełną regenerację może być zróżnicowany. Mówiąc o możliwości podjęcia wysiłku fizycznego należy także wskazać na nieco inny aspekt, a mianowicie chodzi tutaj o stopień intensywności podejmowanej aktywności fizycznej. Jeśli bowiem mowa jest o pływaniu, o swobodnej jeździe na rowerze bez większego wysiłku fizycznego, to można takie formy podejmować po kilku tygodniach od operacji. Z całą pewnością nasza dieta musi składać się z posiłków, które są przeznaczone dla osób po operacji. Powinniśmy więc wystrzegać się słodkości, a także tłustych posiłków. Nie wskazane jest także jedzenie potraw smażonych.
Dolegliwości bólowe po zabiegu
Należy brać pod uwagę dolegliwości bólowe, jakie odczuwa dany człowiek. Bardzo ważne jest bowiem to, aby się nie przeciążać, aby nie szkodzić sobie na zdrowiu. Co jednak jeśli mowa jest o nieco większym wysiłku? Jeśli dana osoba przed operacją wycięcia wyrostka robaczkowego była dosyć aktywna fizycznie, jeśli regularnie brała udział w zajęciach na siłowni, to czas potrzebny na to, aby móc tam bez większego ryzyka wrócić, jest wydłużony.
Lekka aktywność fizyczna
Ciężkie ćwiczenia związane z siłownią, dźwiganie bardzo dużych, przekraczających 10 kg ciężarów to wysiłek, który nie może być podejmowany bezpośrednio po operacji wycięcia wyrostka robaczkowego. Co więcej, taki wysiłek można dopiero podejmować po około trzech miesiącach od takiej operacji. W tej sytuacji cierpliwość jest nie tylko wskazana, ale jest ona czymś koniecznym. Niezastosowanie się do takiego zalecenia może bowiem skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a tym samym może doprowadzić do konieczności przeprowadzenia kolejnego zabiegu. Z aktywnością fizyczną po operacji usunięcia wyrostka robaczkowego należy poczekać aż lekarz prowadzącym wyda zgodę, aż da przysłowiowe zielone światło do tego, aby móc ją uprawiać.
Rekonwalescencja po wycięciu wyrostka
Oprócz zwrócenia szczególnej uwagi na dietę i stopniowego powrotu do wykonywania codziennych czynności, niezwykle ważny dla organizmu jest regenerujący sen. Odpowiednio dobrany materac i poduszki ortopedyczne do spania pozwolą przyjąć najlepszą pozycję snu i przyspieszą powrót do formy. W końcu wszystkie procesy regenerujące odbywają się właśnie nocą – kiedy ciało, mięśnie i mózg mogą się zrelaksować i aktywować procesy naprawcze.
Jak wybrać najlepszą poduszkę ortopedyczną?
Poduszki ortopedyczne do spania pozwalają utrzymać prawidłową pozycję kręgosłupa podczas snu. Dzięki temu budzimy się bardziej wypoczęci, bez uciążliwego bólu pleców i szyi. Podczas wyboru poduszki zwróć uwagę na jej twardość, materiał z jakiego jest wykonana, jej kształt i wymiary. Ma to szczególne znaczenie m.in. ze względu na wzrost – jeśli jesteś wyższy lub masz szersze ramiona, to może być konieczne wybranie większej poduszki.