Aktywność fizyczna nastolatków
Okres dojrzewania, to czas nieustających przemian u młodego człowieka. Zachodzą w nim ciągłe zmiany na poziomie fizycznym, ale i w całym układzie hormonalnym. Pojawia się okres buntu, własnego zdania i poszukiwanie własnego stylu życia. To także czas, gdzie warto dbać o kondycje fizyczną nastolatków. Niestety, aktualnie żyjemy w czasach, gdzie młodzi ludzie zdecydowanie wolą siedzieć przed komputerem, niż przysłowiowo „ruszyć się z kanapy”. Jest jednak grupa nastolatków, której zależy na zgrabnej sylwetce. Tu jednak pojawia się problem – mianowicie jak ćwiczyć, by się nie przeforsować?
Chcę być piękna
Większość nastolatków jak wiemy jest wręcz przewrażliwiona na punkcie swojego wyglądu. Dziewczyny chcą być piękne i szczupłe, by wzbudzać zazdrość wśród koleżanek. Chłopacy z kolei chcą imponować dziewczynom idealną rzeźbą. W związku z tym zaczynają trenować. Zapał jednak często jest o tyle duży, że przerasta możliwości trenującego. W związku z tym podpowiadamy jak ćwiczyć, by nie uszkodzić naszych mięśni.
Co jest ważne u nastolatków?
Przede wszystkim są to mięśnie brzucha. W związku z tym „brzuszki”, to ćwiczenie, któremu warto poświęcić do 15 minut dziennie. Można wykonywać je samemu, lub przy pomocy ciężarka. Kolejne propozycje treningowe dla nastolatków, to pompki i przysiady (również z ciężarkami). Jak przy każdym treningu, tak i przy tych dla nastolatków ważna jest rozgrzewka. Ważne też, by poszczególne ćwiczenia były odpowiednio rozplanowane. Generalne założenie do maksymalnie pół godziny ćwiczeń dziennie. I co najważniejsze – można je wykonywać nie wychodząc z domu. Mimo to jednak i tak warto skonsultować je wcześniej z trenerem personalnym.
Poduszki ortopedyczne – dla nastolatków?
Co ciekawe młodzież w wieku nastoletnim według specjalistów potrzebuje o wiele więcej snu, niż osoby dorosłe. Dlatego też tak ważny jest w ich przypadku zdrowy sen. Wyżej wspomnieliśmy o tym, że okres dojrzewania, to czas fizycznych przemian. Młodzież w wieku nastoletnim często skarży się na bóle kręgosłupa, czy mięśni chociażby związane z ich fizycznym rozwojem. Bardzo często to właśnie w tym wieku pojawiają się wady postawy wynikające chociażby z nagłego wzrostu. Dlatego też idealnym rozwiązaniem mogą okazać się poduszki ortopedyczne, które będą zapobiegały nie tylko bólom kręgosłupa, ale i właśnie wadom postawy. Przy czym tu warto wspomnieć o odpowiednim doborze poduszek ortopedycznych, a zatem o takim dostosowanym do pozycji w której się zasypia.
Czyli mamy tu głównie wybór trzech poduszek. Poduszka w kształcie wałka, to propozycja śpiących na boku. Kolejna, to płaska, niska, z lekkim wyprofilowaniem w środku dla śpiących na plecach. W przypadku najmniej korzystnej pozycji do spania, czyli na brzuchu oferta poduszek w kształcie gwiazdy.
Tego typu poduszki pozwolą również na nabycie ogólnej odporności organizmu, oraz mogą znacznie zmniejszyć ryzyko urazów, czy kontuzji na przykład w czasie intensywnego treningu.