Pachygyria a zdrowie

Jak postrzegamy osoby chore, upośledzone? W dzisiejszych czasach ludzie współczują takim osobom lub im rodzinom, ale dlaczego? Czy tak powinno postępować cywilizowane społeczeństwo i ludzie, którzy uważają, że są na szczycie łańcucha pokarmowego? Pachygyria jest wadą wrodzoną układu nerwowego. Polega ona na zaburzeniu kory mózgowej, tym samym powodując upośledzenie umysłowe. Choroba ta jest spowodowana nieprawidłową migracją komórek nerwowych w rozwijającym się mózgu i układzie nerwowym. Ta sytuacja ma miejsce w życiu płodowym nienarodzonego dziecka.
Kora mózgowa i jej funkcje
Jak wiadomo, kora mózgowa odpowiada za świadome myślenie oraz ruch. Choroba ta może zarówno występować samodzielnie lub też jako część różnych zespołów wad wrodzonych, np. z agyrią. A jakie są przyczyny występowania pachygyrii? Mogą być to zarówno czynniki genetyczne jak i środowiskowe, jak: zakażenie wewnątrzmaciczne podczas ciąży, niedokrwienie podczas rozwoju płodu, choroba kobiety podczas ciąży na cukrzycę, zaburzenia krążenia, choroba niedokrwienia serca. Może być też związana z niektórymi mutacjami genetycznymi.
Objawy są uzależnione os stopnia nieprawidłowości, a są to: drgawki, napady padaczkowe, brak wzrostu, trudności z połykaniem, upośledzenie intelektualne, osłabienie funkcji motorycznych i opóźnienie w rozwoju. Ogólnie przez wzgląd na swoją specyfikację oraz to, iż jest to głównie choroba genetyczna, występująca u płodu, jest ona nieuleczalna. Istnieją próby leczenia jej objawów. Obejmuje to leki przeciwwstrząsowe oraz liczne terapie fizyczne czy też logopedyczne.