Podstawy naturalnego smaku i smacznych potraw
Wysokiej jakości składniki i naturalne przyprawy powodują, że potrawy są smaczne i zdrowe, dlatego nie można o tym zapominać.
Edukacja w kuchni
Wielu ludzi narzeka na programy kulinarne pokazywane w telewizjach. Zapewne mają różną jakość i każdy z nich przygotowywany jest pod inny rodzaj odbiorców, jednak bez względu na narzekania, pełnią jedną, ważną rolę – edukują. Każdy ma okazję poznania za pomocą takich programów różnych technik gotowania, jak też samego podejścia do jedzenia lub obsługi w restauracji. Czasy, gdy klient był obiektem niepożądanym w takich lokalach, wpychało mu się wszystko i płacił za to bez mrugnięcia okiem ceny z dużą, restauracyjną marżą, odeszły do lamusa. Pokazywanie w telewizji lokali gastronomicznych od kuchni podniosło świadomość konsumentów. Zostali wyczuleni na wiele rzeczy, wiedzą, czego mogą żądać w zamian za pozostawione tam, własne pieniądze i czego oczekiwać.
Niewątpliwie najlepszą wartością jednego z programów jest uczulanie konsumentów na używaną często w kuchniach chemię. Wielu kucharzy lubi iść na łatwiznę i do wszystkiego sypać tzw. uniwersalną przyprawę, która najczęściej zawiera chemiczne wzmacniacze smaku powodujące u wielu osób niepożądane reakcje, chociażby w postaci bólu głowy. Wprawne podniebienie, które w swojej kuchni używa jedynie ziół, a nie chemicznych polepszaczy, szybko wyczuje niepożądane dodatki i łatwo pozna, że pada ofiarą oszustwa.
Dlaczego dzieje się tak, że ludzie, którzy powinni nas karmić zdrowo, często idą na skróty?
Grzechy główne kucharza
Zapewne najczęściej chodzi o lenistwo i niewiedzę. Obie te rzeczy najczęściej łączą się z sobą. Kucharzom najłatwiej dodać taki uniwersalny polepszacz, bo używanie ziół wymaga pewnej podstawowej wiedzy na temat łączenia i właściwości tych ziół jak też praktyki. Tutaj również w grę wchodzą koszty, bo chemia jest znacznie tańsza i wielu właścicieli idzie na skróty i tnie koszty poprzez takie dodatki. Nie można też demonizować ceny ziół, bo obecnie ich popularność pozwoliła na obniżenie ceny, a ilość hurtowni oferujących pojemność gastronomiczną naturalnych przypraw sprawiła, że konkurencja między nimi również wpływa na obniżenie ceny, więc ten argument nie ma racji bytu i wnika tylko i wyłącznie z niechciejstwa.
Na szczęście największą obrazą dla wielu kucharzy jest oskarżenie ich o używanie chemicznych przypraw uniwersalnych. Dla wielu szefów kuchni to ogromna potwarz i miejmy nadzieję, że szybko będzie się rozpowszechniać ten trend i będą używać jedynie naturalnych przypraw tak jak w restauracji „Dwór Czarneckich” ( http://www.dworczarneckiego.pl/restauracja ).
Podstawy smaku
Używanie już kilku podstawowych ziół w kuchni robi ogromną różnicę. Nawet nasze mamy i babcie używały, oprócz pieprzu i soli, takie przyprawy jak majeranek, tymianek, czy też lubczyk. Popularna przyprawa maggi jest niczym innym jak chemiczną wersją lubczyku “wzbogaconą” o takie dodatki jak glutaminian monosodowy, glukozę lub ekstrakt z drożdży.
Zioła w kuchni nie są wiedzą tajemną. W internecie jest bardzo wiele prostych instrukcji użycia, gdzie napisano, do czego można używać danej przyprawy, z czym ją łączyć. Gdy zacznie się stosować zioła, człowiek z wyczuciem smaku sam po pewnym czasie zacznie wyczuwać różnicę i będzie bawić się łączeniem smaków. Nie tak trudno zauważyć, które zioła są dominujące, wręcz czasem przytłaczające i muszą być używane bardzo rozważnie. Tak jest np. z tymiankiem lub cząbrem. Niewielka ilość wzbogaci smak, ale już przesada zdominuje potrawę.
Wersją przypraw dla leniwych jest pieprz ziołowy. Może mieć szerokie zastosowanie i wystarczy tylko przeczytać jego skład, aby upewnić się, że zawiera tylko mieszankę przypraw, a nie niepożądane dodatki chemiczne.