Pages Navigation Menu

Ćwiczenia i dieta

Trening funkcyjny – dlaczego warto go wdrożyć do codziennego planu dnia?

Trening funkcyjny – dlaczego warto go wdrożyć do codziennego planu dnia?

Trening funkcyjny możemy określić jako rodzaj ćwiczeń intensywnych. Jego zadaniem jest wzmocnienie mięśni, lecz uniknięcie rozbudowania masy mięśniowej. Trening tego typu imituje ruchy, które wykonujemy każdego dnia, jednakże tempo owych ruchów jest o wiele szybsze i liczne w powtórzeniach. Jakie korzyści osiągniemy wykonując regularnie trening funkcyjny?

Na czym polega trening funkcyjny?

Cechą charakterystyczną treningu funkcyjnego jest naśladowanie takich ruchów, które wykonujemy w życiu codziennym. Ruchy tego typu sprawiają, że wszystkie mięśnie współdziałają ze sobą, a dzięki temu zwiększamy przy okazji naszą koordynację oraz gibkość. Trening składa się z ćwiczeń, które podobne są do wstawania z łóżku, wyciągania ręki po przedmiot, czy też unoszenia przedmiotów, lub wskakiwania na schodek. Oczywiście wszystkie te czynności wykonujemy każdego dnia wielokrotnie, jednakże w odpowiednim tempie i z wystarczającą ilością powtórzeń szybko osiągniemy sukces.

Łatwy trening funkcyjny?

Czy trening funkcyjny jest łatwy i prosty? Z pozoru tak, jednakże aby efekt był zadowalający musimy nadać sobie bardzo szybkie tempo, zaś ćwiczenia wykonywać w seriach trwających po 45 lub 90 sekund. W czasie jednej serii wykonujemy jedno ćwiczenie i powtarzamy je najszybciej jak potrafimy. Kiedy skończymy jedną serię przechodzimy do drugiej.

W czasie kiedy ćwiczymy musimy dbać o to aby nasze ruchy były różnorodne. Możemy w tym celu wykorzystać sprzęt sportowy, jaki dostępny jest w siłowniach i fitness clubach. Znakomicie sprawdzą się:

  • sztangielki
  • piłki lekarskie
  • taśmy
  • gumy
  • worki bułgarskie
  • stepy
  • płotki
  • drabinki

Jakie są zalety treningu funkcyjnego?

Trening funkcyjny, pomimo, że trudny i wymaga od nas ogromnego zaangażowania szybko przynosi upragnione efekty. Przede wszystkim wzmacnia całe ciało, sprawia, że mięśnie stają się mocne i silne. Jednocześnie nie powoduje widocznej rozbudowy mięśni, co jest szczególnie ważne dla kobiet. Ćwiczenia przypominające te czynności, które wykonujemy każdego dnia sprawiają, że zmniejsza się ryzyko urazów. Dzięki temu, że trening łączy ze sobą kilka ruchów jednocześnie, wpływa pozytywnie na naszą gibkość a także koordynację.

Wpis powstał przy współudziale serwisu https://natreningu.net/, oferującego rzetelną dawkę wiedzy z zakresu treningu, diety i zdrowego stylu życia.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *