Aktywność fizyczna kobiet w ciąży

Ciąża, to przełomowy czas w życiu każdej kobiety. Zachodzą wówczas zmiany nie tylko w jej psychice, ale i całym ciele, gdzie w tym czasie zmienia się wszystko – od diety, poprzez ubiór, aż po ruch. A skoro o ruchu mowa, to wiele kobiet, zwłaszcza tych żyjących aktywnie zadaje pytanie, czy w czasie ciąży wolno trenować. Jak wiadomo przyszła mama musi przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo dziecka, jednak nie wyklucza to możliwości podejmowania aktywności fizycznej, która w wielu przypadkach w czasie ciąży jest wręcz wskazana. W związku z tym postanowiliśmy przedstawić 5 popularnych aktywności fizycznych, oraz płynących z nich korzyści.
Jak wolno trenować w ciąży?
Nie od dziś wiadomo, że pływanie niesie za sobą wiele zdrowotnych korzyści, te płyną również w przyszłych mam. Pływanie przede wszystkim redukuje bóle, urazy, a także przeciążenia kręgosłupa, oraz mięśni. Zmniejsza się również uczucie zmęczenia, pływanie ponadto ma doskonały wpływ na krążenie krwi u przyszłych mam. W ostatnich latach prawdziwą innowacją stosowaną na świecie są porody w wodzie, które mają na celu utrzymanie dziecka jeszcze na moment po urodzeniu w jego naturalnym środowisku.
A co z jogą? Czy treningi, które wymagają takiego rozciągnięcia ciała są bezpieczne w ciąży? Okazuje się, że tak i choć oczywiście są figury, które nie są wskazane, to znaczna ich ilość może mieć wpływ na takie czynniki jak: gospodarka hormonalna, praca jajników i jajowodów, uelastycznianie skóry, czy zwalczanie takich nałogów, jak palenie papierosów, czy spożywanie alkoholu, które w okresie ciąży jak wiemy jest szczególnie nie wskazane.
Aerobik – podobnie jak joga, wskazane są wyłącznie wybrane ćwiczenia, jednak te zarówno zapobiegają bólom pleców, jak i mają wpływ na pracę płuc, serca, czy układu krążenia.
Może to zabrzmieć dość abstrakcyjnie, ale w ciąży wskazane są także niektóre ćwiczenia… siłowe. Jak się okazuje zwiększają siłę poprawiając prawidłową postawę, wagę, oraz ogólną wytrzymałość.
Zwykły spacer może być doskonałą forma zarówno relaksu, jak i aktywności fizycznej. Co najważniejsze, dotlenia się nasz organizm, w tym serce i płuca. Ogólnie samopoczucie ulega znacznej poprawie
Warto podkreślić, że odpowiednia aktywność fizyczna kobiet w ciąży nie tylko ma doskonały wpływ na rozwój płodu, ale i zmniejsza się ryzyko poronienia.
Czego zatem niewolno trenować w ciąży?
Tu wchodzi w grę głównie to z czego przyszła mama może spaść. Zatem należy wspomnieć o takich formach aktywności jak jazda na rowerze, koniu, czy nartach. Nie wskazane jest również uprawianie wszelkich sportów ekstremalnych, które znacznie podnoszą poziom adrenaliny.
Szkoła rodzenia idealną aktywnością fizyczną?
Można tak powiedzieć. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że na zajęciach kobieta nie tylko poznaje prawidłowe ułożenie ciała w czasie wszystkich etapów porodu, ale i uczy się jak prawidłowo oddychać, co pozwala jej się zrelaksować, a i dotlenia się cały organizm. Należy też pamiętać, że każda ciąża jest inna, zatem inaczej będzie reagować ciało przyszłej mamy.