Jesienne przesilenie – jak sobie z nim poradzić?
Bynajmniej nie jest to tylko jakiś wymysł, ale coś, z czym borykać musi się bardzo wielu z nas. Jesienne przesilenie może dotknąć każdego bez wyjątku. Ból głowy, ciągłe zmęczenie, brak energii życiowej, brak ochoty na jakąkolwiek aktywność, senność to objawy, przez które właśnie możemy mówić o owym jesiennym przesileniu. Nie jest to stan, który utrzymuje się bardzo długo, ale na pewno jest to stan, z którym trzeba sobie poradzić. Wynika on z faktu, iż wewnętrzny zegar biologiczny nie współdziała z tym, co się dzieje wokół, nie współdziała ze zmieniającymi się porami roku, ze zmieniającą się aurą oraz temperaturami.
To nie pora na sen
Oczywiście ten czas można przespać, ale jednocześnie też istnieją pewne sposoby na to, aby z tym jesiennym przesileniem sobie poradzić, żeby złagodzić skutki występowania tego zjawiska. Oprócz wspomnianych już wyżej objawach jesiennego przesilenia, można również wskazać na zwiększone wypadanie włosów, na ciągłe ziewanie, na pojawienie się nasilonych bólów głowy, zaburzeniach w koncentracji, zaburzeniach w funkcjonowaniu układu trawiennego czy też na zaburzenia apetytu. Mimo, że owe objawy same w sobie nie są groźne dla zdrowia człowieka, a przynajmniej dla jego zdrowia fizycznego, to jednakże objawy te są związane także z obniżeniem ogólnej odporności organizmu, a to może stać się już przyczyną zwiększonego ryzyka chorób i infekcji.
Jak radzić sobie z przesileniem?
W jaki sposób zatem można poradzić sobie z owym jesiennym przesileniem? Na pewno bardzo ważna jest aktywność fizyczna każdego dnia nawet jeśli aura panująca za oknem ku temu nie nastraja. 30 minut codziennego spaceru załatwia tę kwestię i pozwala na złagodzenie skutków jesiennego przesilenia. Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio nawadniać swój organizm. Nie chodzi bynajmniej o słodkie napoje, o kawę oraz o napoje alkoholowe. Warto jest bowiem sięgnąć po herbatki ziołowe czy też po wodę niegazowaną. Następną kwestią jest to, aby pozwalać sobie na krótki drzemki w sytuacji, w której czujemy się zmęczeni i senni. Taka drzemka w ciągu dnia nie powinna jednakże trwać dłużej niż 40 minut, gdyż wówczas będziemy mieli do czynienia z pewnym zaburzeniem cyklu dobowego w ludzkim organizmie i wcale nie wpłynie to na fakt, iż będziemy bardziej wypoczęci. Ważna będzie także właściwa dieta.
Dieta w jesieni
W okresie jesiennym warto jest ograniczyć spożywanie słodyczy, a zastąpić je bardziej zdrowymi przekąskami. Poza tym również dobrze jest dostosować się do cyklu dobowego w jesiennej porze. Warto jest poświęcić na sen co najmniej siedem godzin w ciągu doby, warto jest wstawać nieco wcześniej i tym samym nieco wcześniej warto także zasypiać. W ten sposób zyskamy nieco więcej godzin, w ciągu których będziemy mogli korzystać ze słońca. Oczywiście istotne jest także to, aby ubierać się stosownie do warunków panujących za oknem, aby sie nie przegrzewać oraz aby sie nie wystawiać na wychłodzenie. W codziennej diecie warto jest postawić na suplementy witaminą D oraz o dodatkową dawkę żelaza. Te nawyki, te działania będą mogły nam pozwolić znacząco ograniczyć negatywny wpływ jesiennych zmian nastrojów, jesiennego przesilenia.