Czy dieta pudełkowa ma sens? Wybieramy najlepszy catering
Dieta pudełkowa cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród osób, które nie mają czasu, aby samodzielnie przygotowywać posiłki, a chcą dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych. To także szybki, wygodny i bezpieczny sposób na utratę zbędnych kilogramów i utrzymanie dobrego samopoczucia, bez konieczności odmawiania sobie posiłku.
Catering dietetyczny – dlaczego warto?
Korzystając z usług cateringu dietetycznego, możemy całkowicie rozwiązać nasze problemy żywieniowe. Nie dość, że otrzymamy zrównoważone i zdrowe posiłki, dostosowane do naszych potrzeb żywieniowych, wagi oraz stanu zdrowia, to jeszcze zostaną nam one dostarczone do domu. Dzięki temu będziemy mogli ograniczyć codzienne zakupy spożywcze do niezbędnego minimum. W rezultacie koszta abonamentu dietetycznego nie będą tak wysokie, jak mogłoby się początkowo wydawać.
Jak komponować posiłki?
Każdy posiłek, który spożywamy w ciągu dnia, powinien być pełnowartościowy i zawierać następujące składniki odżywcze: białka, węglowodany złożone, witaminy i błonnik. Zbilansowane dania to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia, dlatego tak ważne jest, aby firmy cateringowe współpracowały z dietetykami i zatrudniały specjalistów od żywienia. Dania serwowane przez catering muszą być nie tylko pełnowartościowe, ale i sycące.
Przykładowo, dostarczenie świeżo wyciskanego soku z pomarańczy na drugie śniadanie, nie rozwiąże problemu głodu – po godzinie poczujemy głód i rzucimy się na jedzenie. Idea cateringu dietetycznego jest prosta – posiłki dostarczane przez catering powinny w pełni realizować nasze dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Oznacza to, że spożywając dania „z pudełek”, nie powinniśmy odczuwać ochoty na jedzenie czegokolwiek innego. Dopiero taka dieta może zostać uznana za zracjonalizowaną i zbilansowaną.
Dieta pudełkowa – jak to wygląda w praktyce?
Po wyborze cateringu dietetycznego otrzymujemy możliwość konsultacji z dietetykiem, który pomaga ustalić dzienne menu. Niektóre firmy mają w swojej ofercie diety specjalistyczne, np. bezglutenowe, diabetyczne czy antycellulitowe. Klienci mogą również samodzielnie wybierać odpowiedni program dietetyczny bez konsultowania się ze specjalistami – to nieco tańsze rozwiązanie. Następnym krokiem jest wybranie sposobu dostawy.
W większości przypadków jedzenie dostarczane jest z samego rana przez kuriera; każdy posiłek znajduje się w odpowiednio zabezpieczonej i podpisanej paczce. Koszt dziennego abonamentu waha się w granicach 40-60 zł (chociaż bywają droższe i tańsze warianty); klienci mogą przy tym sami wybierać liczbę posiłków. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują „kompletu” dań, a jedynie porcję obiadową dostarczoną do biura. Miesięczny koszt diety pudełkowej jest zróżnicowany, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Cena zależy także od dań włączonych do menu i wybranej opcji dietetycznej (dania wegetariańskie i wegańskie są zazwyczaj droższe).
Czy to się opłaca?
Dieta cateringowa jest bardzo wygodna i pozwala nam zaoszczędzić czas, dlatego sprawdzi się u każdego. Jedyny hamulcem powstrzymującym przed zamówieniem gotowych dań, może być ich cena. Na szczęście rynek otwiera się na klientów z mniej zasobnymi portfelami, oferując proste i smaczne dania w niskich cenach.
Ile naprawdę musimy wydać na catering i na co musisz uważać?
Sprawą podstawową dla każdego klienta są oczywiście koszta. Jeżeli chcemy, aby posiłki były dostarczane ‘na bieżąco’, musimy liczyć się ze zwiększoną ceną dostawy. Co więcej, niektóre dania wymagają dodatkowej obróbki termicznej – zwłaszcza jeżeli wszystkie pudełka zostały dostarczone z samego rana. Kolejną kwestią jest jakość posiłków. Firmy zapewniają oczywiście, że wszystkie potrawy są dietetyczne, świeże, doskonale zbilansowane i różnorodne, niemniej praktyka pokazuje coś innego. Faktem jest, że nie mamy możliwości sprawdzenia, jakie półprodukty zostały wykorzystane do stworzenia posiłku. Dlatego tak ważne jest korzystanie z usług sprawdzonego dostawcy, który posiada rekomendacje klientów i działa w branży od długiego czasu.
Nie warto sugerować się wyłącznie ceną. Wybierając catering dietetyczny, o wiele ważniejsza jest jakość oferowanych przez niego usług. Dobry i sprawdzony dostawca umożliwia wgląd w listę półproduktów wykorzystywanych do przygotowania dań. Dzięki temu możemy powiedzieć na sto procent, że owoce serwowane z jogurtem „naturalnym”, a sałatka owocowa nie zawiera ulepszaczy smakowych i cukru.