Moda na zero waste

Może i Ciebie pochłonie moda na zero waste? Czym jest zero waste? To proekologiczne podejście do niemarnowania i niekupowania tylko pozornie potrzebnych rzeczy. Oczywiście temat jest znacznie bardziej rozbudowany. W tym wpisie pokażę Ci, co możesz zrobić, aby ograniczyć produkcję śmieci szkodzących naszej planecie.
Na czym dokładnie polega inicjatywa zero waste?
Zero waste ma na celu dwie rzeczy: generowanie jak najmniejszej ilości odpadów i nie zanieczyszczanie środowiska naturalnego. Zresztą sama nazwa przetłumaczona na język polski znaczy tyle co brak marnowania albo brak śmieci.
Na pierwszy rzut oka wydaje się to bardzo trudne – przyzwyczailiśmy się do jednorazowych opakowań i foliowych torebek dostępnych w każdym sklepie. Pamiętanie o torbach wielorazowych wielu osobom sprawia trudność – podobnie jak wyhodowanie własnych warzyw lub owoców. Również internetowe zamówienia generują dodatkową ilość śmieci, ze względu na konieczność ich bezpiecznego zapakowania.
Jednak jeśli wydaje Ci się, że samo zabieranie ze sobą własnych pojemników i toreb na zakupy to istota zero waste – to jesteś w błędzie.
Zero waste dotyczy także odzieży, higieny osobistej, wyboru środków lokomocji, a nawet strefy rozrywkowej. No wydaje się to dość przerażające. Jednak czy naprawdę tak trudno się przestawić?
Jak wprowadzić zero waste w życie?
Aby reorganizacja dotychczasowego życia nastąpiła mniej boleśnie, warto zapoznać się z zasadami zwanymi 5R – refuse, reduce, reuse, recycle, rot. A teraz po kolei:
- refuse – odmawiaj. Odmawiaj wszystkiego co zbędne i dodatkowo zanieczyszcza środowisko. Czyli unikaj np. jednorazowych opakowań i ulotek reklamowych.
- reduce – ograniczaj. Przyszła moda na minimalizm i to właśnie zero waste bardzo lubi. Otaczaj się tylko takimi przedmiotami, których rzeczywiście potrzebujesz.
- reuse – wykorzystuj ponownie. Odstaw całkowicie jednorazówki i postaw na wielorazowe rozwiązania.
- recycle – segreguj i przetwarzaj. Wyrzucając śmieci dbaj o ich odpowiednią segregację. Staraj się także przerabiać z pozoru zużyte rzeczy na coś nowego np. ze starego prześcieradła uszyj torbę na zakupy.
- rot – kompostuj. Ma to dwa wymiary. Po pierwsze staraj się kompostować odpadki organiczne. Dzięki temu uzyskasz z nich naturalny nawóz lub energię. Po drugie – korzystaj z takich przedmiotów, które można kompostować np. konopną myjkę do naczyń czy też bambusową szczoteczkę do zębów).
Do tej krótkiej listy dodać można tak naprawdę jeszcze dwa punkty, które dodatkowo pomogą w prowadzeniu życia zero waste. Jest to repair – naprawiaj i remember – pamiętaj. Pierwsze – repair – ma na celu naprawianie zepsutych rzeczy, zamiast wyrzucania i kupna nowych. Z kolei remember to świadome życie – to Ty masz bezpośredni wpływ na środowisko i to od Ciebie uczą się dzieci. Pamiętaj o wszystkich eRkowych zasadach – i pokaż innym, że można.