Zioła lecznicze w Polsce
Polskie lasy oraz łąki są bardzo bogate w rośliny lecznicze o różnych właściwościach oraz wartościach zdrowotnych. Niekiedy również w polskich ogrodach można trafić na zioła lecznicze. Niektóre z nich są bardzo niepozorne. Trzeba jednak wiedzieć gdzie ich szukać, jak wyglądają i co najważniejsze kiedy ich szukać. I dlatego właśnie nie trzeba iść do sklepu z ziołami, aby znaleźć lek z ziół na różne dolegliwości, niekiedy wystarczy po prostu wyjść na spacer.
Pożyteczne rośliny
Lecznicze rośliny są to pożyteczne organizmy, dzięki którym pozyskuje się zioła lecznicze oraz surowce zielarskie. Ich liście, korzenie, kwiaty oraz łodygi posiadają czynne substancje. To właśnie ta ich cecha powoduje, że są wykorzystywane w ziołolecznictwie i medycynie. Odkryto ponad dwa tysiące roślin na całym świecie, które posiadają właściwości lecznicze. Polska posiada około dwieście takich gatunków roślin. Wiele z nich rośnie „dziko” na polach, łąkach i przy drogach. Do najpopularniejszych ziół uprawianych w ogródkach przydomowych można zaliczyć szałwię oraz miętę pieprzową. Mięta rozwija się na bardzo nasłonecznionej glebie. Służy między innymi do tego, aby zapobiec wzdęciom i różnym problemom związanym z trawieniem.
Natomiast szałwia kiedy kwitnie posiada niebieskofioletowe kwiaty. Lubi żyzną ziemię oraz słońce. Szałwię stosuje się na różne infekcje między innymi na infekcje dróg oddechowych. Do roślin leczniczych można zaliczyć również warzywa i owoce, które można znaleźć bardzo szybko i niedaleko swojego miejsca zamieszkania, nie tylko zioła. Prawie w każdym ogrodzie na pewno znajdziemy czosnek czy cebulę. Warzywa te powodują obniżenie ciśnienia krwi oraz działają bakteriobójczo.