Pages Navigation Menu

Ćwiczenia i dieta

Sport, a układ oddechowy

Sport, a układ oddechowy

Aktywność fizyczna ma bardzo duże znaczenie dla ludzkiego zdrowia w jego ogólnym znaczeniu. Ma ona jednak bardzo duże znaczenie w kontekście bardzo konkretnych funkcji organizmu. W tym miejscu chcemy w sposób szczególny wskazać na relacje sportu uprawianego regularnie oraz funkcjonowania układu oddechowego. Jeśli ćwiczymy regularnie, zapotrzebowanie na tlen znacząco się zwiększa.

Większa wydolność płuc

 Aby móc mówić o zwiększonym wykorzystaniu tlenu, potrzebna jest zwiększona wydolność płucna. Inaczej mówiąc, potrzebna jest zwiększona wentylacja płucna. Jest ona możliwa do uzyskania wraz ze zwiększeniem intensywności wysiłku. Regularne treningi powodują, że mięśnie oddechowe zwiększają swoją sprawność i tym samym możliwa jest do uzyskania zwiększona wentylacja płucna. W rzeczywistości odczuwamy to poprzez możliwość uzyskania pełniejszych, bardziej głębokich oddechów. To ma swoje przełożenie na zwiększone możliwości podczas wysiłku, na zmniejszone uczucie zmęczenia. Intensywność ćwiczeń powinna być zwiększana powoli i stopniowo. Jeśli bowiem zbyt szybko będziemy chcieli uzyskać określone efekty, to wówczas trudno będzie mówić także o efektywnym zwiększeniu wydolności oddechowej.

Postępy w tymże zakresie bardzo łatwo zauważyć, są bardzo łatwe do monitorowania. Moment, w którym czujemy mocne zmęczenie, powinien być tym, który nas zastopuje, ponieważ jest to pewna granica naszej wydolności płucnej, której nie należy przekraczać. Jeśli bowiem będziemy chcieli przekroczyć nasze możliwości, możemy uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *