Pages Navigation Menu

Ćwiczenia i dieta

Ochota na coś słodkiego – skąd się bierze?

Ochota na coś słodkiego – skąd się bierze?

„Muszę zjeść coś słodkiego” – to zdanie wypowiadamy bardzo często i mimowolnie. Dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że pojawia się w nas silny apetyt na słodkie, któremu trudno się oprzeć? Powodów jest co najmniej kilka. Oto one.

1. Kofeina

Badania prowadzone na Uniwersytecie Cornella w Nowym Jorku dowiodło, że kofeina wpływa na zmianę postrzegania smaków i prowadzi do tego, że wszystko, czego kosztujemy po tym, jak znajdzie się ona w naszym organizmie, wyda nam się zbyt mało słodkie. Dlatego nie należy przesadzać z kawą!

2. Obfite posiłki z produktami o dużym indeksie glikemicznym

Taki posiłek powoduje skok insuliny, w wyniku którego poziom cukru we krwi zaczyna gwałtownie spadać. To z kolei przekłada się na chęć sięgnięcia po słodycze. Nie bez znaczenia są tutaj produkty o wysokim indeksie glikemicznym (np. frytki, ziemniaki smażone, płatki kukurydziane,  dania z dużą ilością mąki pszennej lub ziemniaczanej, piwo) – warto zastępować je daniami z kuskusem, białą fasolą, szparagami, szpinakiem, a także chrupkim pieczywem).

3. Zbyt mało produktów bogatych w węglowodany złożone

Kasza, owoce, pieczywo żytnie, ryż brązowy, makarony razowe – brak tych produktów w codziennej diecie prowadzi do spadku cukru w organizmie, czego konsekwencją jest zwiększona ochota na słodkie.

4. Stres

Stres wiąże się z podwyższonym poziomem kortyzolu (powszechnie znanego jako hormon stresu) we krwi, a to z kolei wpływa na produkcję większej ilości insuliny, co jest bezpośrednią przyczyną wzmagającego się łaknienia na słodkie.

To silniejsze … czyli jak jeść słodkie, żeby nie przytyć

Czasem ta chęć okazuje się czymś, nad czym nie sposób zapanować. Co zrobić, aby nie wpaść w „słodką pułapkę” i nie raczyć się słodkościami przy każdej nadarzającej się okazji?

Na pewno nie należy spożywać ich zaraz po przebudzeniu, kiedy żołądek jest jeszcze pusty, a także przed treningiem. Jeśli już obraliśmy cel na słodkiego batonika, to najlepiej spożyć go razem z naturalnym jogurtem i np. otrębami – a więc w otoczeniu pełnowartościowych produktów. Dobrze jest również wystrzegać się sięgania po słodkie po południu i wieczorami. To, czego nigdy nie powinniśmy robić, to zastępowanie słodkimi rzeczami śniadań, obiadów i kolacji. Ponadto trzeba zwracać uwagę na to, aby jeść powoli. Jeśli czujesz, że trudno Ci zahamować apetyt na słodkie, a kilogramów przybywa, sięgnij po naturalny spalacz tkanki tłuszczowej, np. Piperine Forte.

Jeśli będziesz trzymać się tych zasad, słodkie chwile słabości nie powinny Ci zaszkodzić. Najważniejsze, aby po słodkości sięgać z umiarem.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *