Pages Navigation Menu

Ćwiczenia i dieta

Mleko roślinne i jego zastosowanie

Mleko roślinne i jego zastosowanie

Alternatywa dla mleka krowiego w postaci mleka roślinnego zyskuje na swojej popularności. Najczęściej sięgamy po nie w sytuacji, gdy z różnych powodów zdrowotnych, przeciwwskazań medycznych czy poglądów nie pijemy mleka krowiego. Argumentem może być oczywiście smak, który ma swoich zwolenników. Kupując mleko roślinne w sklepie, warto zwrócić uwagę czy jest ono fortyfikowane, co oznacza wzbogacenie jego składu w witaminę B12 i D oraz wapń. Dodatkowo warto sprawdzić ilość białka i cukru.

Dla kogo mleko roślinne

Na skład takiego mleka powinny zwracać szczególną uwagę osoby nietolerujące glutenu, gdyż w niektórych mlekach roślinnych pojawiają się jego śladowe ilości. To samo dotyczy osób z nietolerancją laktozy. Największą popularnością cieszy się mleko sojowe. Swym składem przypomina mleko krowie, zwłaszcza pod względem zawartości białka i wapnia. Zawiera również znacznie mniej cukrów niż pozostałe mleka tego typu. Jego mocną strona jest niska kaloryczność. Mleko sojowe świetne sprawdza się w śniadaniowych daniach na słodko i nie tylko. Można je dodawać do wypieków, koktajlów jak również dań obiadowych. Jego zwolennicy uznają go za niekonkurencyjny dodatek do kawy a zwłaszcza latte czy cappuccino.

Większość sojowych mlek daje się ubić bez większego wysiłku i dodatków w postaci fixów czy śnieżek w proszku. Innymi mlekami roślinnymi, po które często sięgamy są migdałowe, ryżowe czy owsiane. Ich smak jest charakterystyczny, a wybór zależy od własnych predyspozycji smakowych. Mleko migdałowe czy kokosowe możemy przygotować w domowych warunkach.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *