Pages Navigation Menu

Ćwiczenia i dieta

Kiedy najlepiej powrócić do ćwiczeń po porodzie?

Kiedy najlepiej powrócić do ćwiczeń po porodzie?

Kiedy najlepiej powrócić do ćwiczeń po ciąży? Co robić by znów mieć płaski brzuch? W jaki sposób dobrać najbardziej optymalne obciążenie w czasie ćwiczeń siłowych? Poniżej postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Trening po ciąży

Według lekarzy nie można zaczynać ćwiczeń zaraz po porodzie. W przypadku porodu naturalnego można zacząć trenować po około sześciu tygodniach a po cesarskim cięciu po około dwóch miesiącach. Należy jednak pamiętać, że przerwa w treningach niekiedy może być krótsza lub dłuższa. Dlatego przed rozpoczęciem ćwiczeń zawsze należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Zbyt wczesne rozpoczęcie ćwiczeń może być przyczyną groźnych powikłań. Każda z nas chce jak najszybciej powrócić do pełni formy, jednak zawsze należy brać pod uwagę swoje samopoczucie i możliwości. Na wszystko jest odpowiedni czas.

Zaraz po porodzie bardzo istotny jest odpoczynek. Organizm musi mieć czas i odpowiednie warunki by się zregenerować. Pierwsze dni nie są łatwe, opieka nad dzieckiem zajmuje dużo czasu nie tylko w czasie dnia, ale również nocy. Obciążanie organizmu dodatkowo treningiem jest mało odpowiedzialne. Najlepiej wracać powoli i stopniowo do tego, co się robiło przed ciążą.

W jaki sposób dobierać obciążenie?

Organizm kobiety w ciąży wydziela hormony powodujące, że więzadła i ścięgna się rozluźniają. Przy ustalaniu obciążeń należy wziąć to pod uwagę. Wracając do ćwiczeń po przerwie nie należy przesadzać z obciążeniami. Intensywność ćwiczeń najlepiej zwiększać stopniowo. W czasie treningu szczególną uwagę warto zwrócić na prawidłową postawę. Mamy małych dzieci dużo czasu spędzają w pozycji pochylonej, z tego powodu warto wykonywać ćwiczenia rozciągające i otwierające klatkę piersiową.

Jakie ćwiczenia na płaski brzuch?

Po porodzie nasz brzuch nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Na szczęście w większości przypadków w przeciągu trzech miesięcy można sprawić by mięśnie brzucha wróciły do stanu sprzed ciąży. Największym problemem pozostaje walka z roztopami, może ona trwać nawet około roku.

W sytuacji, gdy klasyczne ćwiczenia nie pomagają warto skonsultować się z lekarzem. Może okazać się, że zamiast standardowych brzuszków konieczne będzie wykonywanie ćwiczeń izometrycznych oraz funkcjonalnych. Wielu trenerów zaleca też w takiej sytuacji zastosowanie treningu powięziowego.  Istnieją dowody, że jest on skuteczny w zwalczaniu rozstępów mięśni.

Gdy poczujemy, że jesteśmy już gotowe warto raz na jakiś czas odwiedzić siłownię i skorzystać ze znajdującego się tam sprzętu do ćwiczeń takiego jak drążki do podciągania, ławeczki treningowe, bieżnie elektryczne czy orbitreki.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *