Jak odzyskać formę po zimie?

Po kilku zimowych miesiącach wielu z nas odczuwa spadek formy i narzeka na brak kondycji i energii. Zimą większość z nas unika ruchu, spożywamy bardziej kaloryczne posiłki, wolny czas najchętniej spędzamy na kanapie przed telewizorem. Jeszcze gdy dochodzi do tego praca w pozycji siedzącej, nie ma co się dziwić, że stale jesteśmy zmęczeni, odczuwamy zadyszkę wchodząc po schodach czy dobiegając do autobusu.

Brak formy szczególnie zaczyna nam przeszkadzać wiosną, gdy pogoda zachęca do aktywności fizycznej, do długich spacerów, do wycieczek rowerowych. Zaczynają przeszkadzać nam dodatkowe kilogramy zyskane zimą. Końcówka zimy to dobry okres, by zacząć odzyskiwać formę. Poprawę kondycji najlepiej zacząć od małych kroków. Przede wszystkim warto wprowadzić niewielkie zmiany w naszym trybie życia i zmienić go na bardziej aktywny. Dotyczy to codziennych czynności.

Windę warto zamienić na schody, samochód warto zaparkować odrobinę dalej od sklepu, zakładu pracy czy domu, by przejść kawałek piechotą. Korzystając z komunikacji miejskiej wysiądźmy jeden przystanek wcześniej i pokonajmy go na piechotę. Jeżeli zamierzamy regularnie zacząć się ruszać, nie rzucajmy się od razu na głęboką wodę. Karnet na siłownię, zajęcia w klubie fitness czy długodystansowe, kilkukilometrowe treningi biegowe mogą szybko nas zniechęcić.

Regularny wysiłek fizyczny należy odpowiednio zaplanować. Na początku mogą to być codzienne spacery, które z czasem warto zastępować szybkimi marszami. Gdy już nasza kondycja nieco się poprawi, można zacząć biegać na początku na krótkich dystansach. Bieganie można przeplatać z marszem.

Aktywność fizyczna w domu

Warto spróbować też innych form aktywności, zwłaszcza wtedy gdy pogoda nie zachęca do przebywania na świeżym powietrzu, pada deszcz lub wieje silny wiatr. Zapisując się na zajęcia do klubu fitness czy na siłownię możemy czuć się niekomfortowo wśród innych wysportowanych osób, które trenują już od dłuższego czasu. Świetną alternatywą dla zajęć w takich klubach są samodzielne ćwiczenia we własnym domu. W zaciszu własnego domu nie musimy się wstydzić naszej kiepskiej formy, niewysportowanej sylwetki, dodatkowych kilogramów.

Może to być gimnastyka, ćwiczenia z pomocą płyt DVD lub Internetu. Warto zaopatrzyć się w jakiś sprzęt sportowy. Na początek wystarczą krótkie treningi, które stopniowo należy wydłużać. Koniecznie należy pamiętać, że tylko regularne treningi przyniosą oczekiwane efekty.