Pages Navigation Menu

Ćwiczenia i dieta

Alergia krzyżowa

Alergia krzyżowa

Alergia na różne czynniki, alergia na trawy, drzewa dotyka obecnie coraz większą ilość osób. Pacjentów korzystających z poradni alergologicznych mamy sporo, a liczba ta wzrasta. Aby móc podjąć leczenie, koniecznym elementem jest wykonanie stosownych testów. Pozwalają one na podjęcie właściwego leczenia. W niektórych przypadkach osoba uczulona może jednakże być nieco zaskoczona. Pojawia się bowiem uczulenie na coś innego.

Jak sobie poradzić?

Mowa jest mianowicie o alergii krzyżowej. W testach mamy wykazane uczulenie na dane alergeny, a tymczasem po pewnym czasie pojawiają się objawy w kontakcie z innym składnikiem. Mówimy wówczas o alergii krzyżowej. Przykładem może być alergia na brzozę lub leszczynę, która może być związana z objawami alergicznymi po zjedzeniu jabłka. Wiąże się to z tym, że białka, które znajdują się w pyłkach roślin, mogą mieć bardzo zbliżoną budowę chemiczną. Tym samym układ odpornościowy może je po prostu pomylić i bynajmniej nie jest to zjawisko odosobnione – zdarza się stosunkowo często. Nie oznacza to jednak, że każda osoba borykająca się z problemem alergii, będzie równocześnie też miała do czynienia z alergią krzyżową.

Za alergie krzyżowe odpowiedzialne są w głównej mierze antygeny główne, które w niewłaściwy sposób rozpoznają alergeny. Mimo, że w testach alergicznych nie wykazało uczulenia na dany składnik, to jednak objawy po kontakcie z nim powinny nas skłonić do pewnej ostrożności w działaniach. Prawdopodobieństwo tego, że jest to alergia krzyżowa, jest bardzo duże.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *